Gyvenimas gamtoje

1 Metai - DRAUGAS 2023-05-16

Pėdsekiai -> 1 Metai – Draugas

Šios dalies tikslas yra išplėsti ir išvystyti jaunių interesus ir įgūdžius per aktyvaus poilsio užsiėmimus ir džiaugtis buvimu gamtoje.

Šios dalies reikalavimų atlikimas turi būti išmokintas pėdsekių klube, bet ten, kur nėra klubo, tada adventistų jaunimo draugijoje ne Sabatos valandomis.

  • Reikalavimas Nr. 1

Žinoti, kaip padaromos virvės ir pademonstruoti, kaip virvę tinkamai suvynioti ir neštis. Surišti ir žinoti sekančių mazgų praktinę paskirtį: Paprastas, Uošvienės, Tiesusis, Paprastas slenkantis, Batraiščio, Štekas, Piemens, Gelbėjimosi kilpa.

Klasės susitikimai: Du.

Tikslas

Išmokyti, kokia yra tinkamai suvyniotos laikomos virvės vertė, ir taip pat išmokti surišti mazgus bei suvokti jų panaudojimą.

Mokymo metodai

  1. Virvės

Primityviomis sąlygomis žmogus virvėms pasidaryti naudojo vynuogių, nendrių, meldų pluoštą bei odos dirželius. Šios medžiagos tinkamai tarnaudavo tam tikslui, bet nuo ankstyvųjų civilizacijų yra įrodymų apie gana sudėtingas virves, padarytas iš medvilnės, įvairios medienos ir kitokių natūralių pluoštų.

Šiandien virvės gaminamos iš Manilos pluošto, sizalio pluošto ar kanapių. Taip pat iš
nailono, plastiko ir kitų sintetinių medžiagų, kurios yra itin atsparios puvimui ar
miltligei, tačiau kiekviena rūšis turi ypatumų, dėl kurių yra netinkamos kai kuriam naudojimui.
Instruktoriai, prieš pradedant virves naudoti praktiškai, turi susipažinti su virvių privalumais, lankstumu, galiojimo laiku ir su kitomis savybėmis.

Geriausia natūralaus pluošto virvė yra padaryta iš kanapių. Tikrosios kanapės yra gana retas dalykas, taigi ką randame prekyboje, yra virvės padarytos iš Manila pluošto. Sizalis yra tik du trečdalius tokio stiprumo kaip Manila. Geriausios virvės, kai gyvybei kyla pavojus yra specializuotos sintetinės virvės.

Virvės yra patogiausias dalykas efektyviam, laikinam daugelio dalykų sujungimui. Tai taip pat svarbus dalykas stovyklaujant, buriuojant, kopiant į kalnus ir kitose veiklose.

Pasirūpinimas virve – Virvės tinkamumo laikas gali būti pailgintas, jei ji tinkamai naudojama ir ja tinkamai pasirūpinama. Tinkamas pasirūpinimas virve apima keletą paprastų taisyklių, kurios yra:

  1. Laikyti virves kiek įmanoma sausesnėje vietoje. Nepalikite virvės šlapios, ypač, jei tai Manila ar sizalis. Drėgmė susilpnina pluoštą. Geriausia natūralus virvės išdžiuvimas saulėje. Venkite džiovinimo ant krosnies, nes tai pakenks pluoštui.
  2. Laikas nuo laiko patikrinkite visą virvę, ar ji nėra pažeista. Nuodugnus ištyrimas reikalauja apžiūrėti virve iš vidaus ir iš išorės. Vidinis pluoštas turėtų atrodyti šviesus ir naujas.
  3. Kai virvė nenaudojama, ją susukite ir laikykite sausai. Įprastai susukimas turi būti pagal laikrodžio rodyklę, dėl natūralaus virvės sukimosi. Jei virvė sukama susisuka, tai reiškia, naudojant ji buvo sukama priešinga kryptimi. Kad tai pašalintumėte, pasukite ją prieš laikrodžio rodyklę. 
  4. Niekada nelipkite ir nevaikščiokite ant virvės, kai ji guli ant žemės.
  1. Mazgai

Efektyviausi mazgų rišimo mokymo metodai yra:

  1. Pademonstruoti procedūrą.
  2. Klasė seka instruktoriumi, kiekvienas turėdamas po virvę.
  3. Praktikuotis kol įgus.
  4. Kai mazgų rišime naudojama daugiau nei viena virvė, naudokite virves skirtingų spalvų.

Norėdami suprasti mazgų ryšimą, pirmiausia reikia žinoti tris apibrėžimus:

  1. Nejudanti dalis. Ilgoji virvės dalis, ant kurios asmuo formuoja mazgą.
  2. Kilpa. Užsukant virvę atgal ant jos suformuojama kilpa.
  3. Judanti dalis. Dalis, su kuria asmuo dirba.

Paprastasis mazgas – Padarykite kilpą, galą perkiškite per ją ir stipriai patemkite. Tai įprastas, visų naudojamas mazgas.
Uošvienės mazgas – Šis mazgas plačiai naudojamas pirmojoje pagalboje sutvarstant. Padarykite paprastą mazgą. Dabar padarykite antrą paprastą mazgą, perkišdami galą per nejudančią dalį taip pat, kaip tai buvo daroma prieš tai. 
Tiesusis mazgas – niekada nenuslys ir neužsiverš, ir lengva atrišti. Jį turėtų naudoti ant visų supakavimų. Padarykite paprastąjį mazgą. Dabar padarykite antrą paprastąjį mazgą, perkišdami galą per nejudančią dalį priešinga kryptimi, nei tai buvo padaryta prieš tai. Pradedantysis dažnai mano, kad jis riša antrąjį mazgą atbulai. Dešinė virš kairės, po to kairė virš dešinės.
Paprastas slenkantis mazgas – šį mazgą galima naudoti arkliui pririšti. Mazgas slenka, bet jei tinkamai užrištas, tempiamas tampa tvirtesniu. Padarykite kilpą, ir vietoj perkišant galą, kaip paprasto mazgo atveju, reikia perkišti sulenktą virvę (kilpą).  
Batraiščio mazgas – (nėra paveikslėlio) Įprastas mazgas, rišamas visų berniukų ir mergaičių kiekvieną kartą, kai nori užsirišti batus. Jis toks įprastas, kad paveikslėlis nereikalingas.
Štekas – Naudingas, nes yra lengvai užrišamas ir jokiu būdu nenuslys. Perkiškite virvę per kilpą ir aplink nejudančią dalį, perkišdami galą per susidariusią kilpą. Dažnai naudojama užrišant virves priekaboje arba užtvirtinant palapinės virvę prie kaiščio.
Piemens mazgas – Šis mazgas naudojamas užrišti virvę prie kuolo ar kitokio pritvirtinto daikto ir taip pat naudojama pradėti ar užbaigti statmenai vienas prie kito surišant (sutvirtinant) daiktus. Apsukite virvę aplink kuolą taip, kad galas, su kuriuo dirbate praeitų pro apačią nejudančios dalies. Apsukite virvę aplink kuolą antrą kartą virš nejudančios dalies taip, kad galas pralystų pro susidariusią kilpą  priešinga nejudančiai daliai kryptimi. 

Gelbėjimosi kilpa – Ji naudojama aprišti žmogų ar gyvūną, kai svarbu, kad kilpa neužsiveržtų, kada nuleidžiamas asmuo iš degančio pastato, supančiojant gyvulius ir t.t. kilpa nei slysta, nei užsiveržia. Tai vienas iš vertingiausių mazgų. Ant nejudančios dalies padarykite nedidelę kilpą, palikdami pakankamai ilgą galą apsukti aplink žmogų ar gyvulį, kurį ketinate aprišti. Prakiškite galą pro tą nedidelę kilpą, aplink nejudančią dalį ir žemyn vėl pro kilpą. Užveržimui, prilaikykite kilpą ir patraukite nejudančią dalį. 

Papildomi įgūdžių mokymo metodai yra:

  1. Panaudokite mazgus žaidimuose.
  2. Padarykite mazgų lentas, kurios gali būti kaip jaunių tobulėjimo darbas.
  3. Išmokite greitai surišti mazgus  (per tam tikrą laiką).

Testavimo metodas

Reikalingas mazgų supratimo ir surišimo pademonstravimas.

Reikalavimas Nr.2

Dalyvauti stovyklavime su nakvyne.

Tikslas

Padėti jauniams išmokti kai kurių stovyklavimo dalykų ir ugdyti pagarbą gamtai.

Paaiškinimas

Dievas tampa labai artimas jauniams, kai jie sėdi prie laužo ar guli po žvaigždėtu dangumi. Stovyklavimas yra puikus metas dvasiniam augimui.

  • Suplanuokite dvasinius užsiėmimus prieš išvykstant.
  • Suplanuokite stovyklavimą, kad tai būtų kur kas daugiau, nei tik poilsiavimo laikas.
  • Būkite susipažinęs su vietovę.
  • Paruoškite stovyklavimo vietą, jei įmanomą, jau prieš savaitę.
  • Tai klasės, ne klubo užsiėmimas.

Mokymo metodai

Už stovyklavimo programos planavimą ir taip pat už meniu jums prižiūrint turi būti atsakinga klasė. Parinkite dvi ar tris vietoves ir po to leiskite klasei pasirinkti geriausią vietą. Grupė turi įrengti stovyklą ir virti maistą.

Siūlomos programos

  1. Įtraukiant Sabatą
PENKTADIENISAtvykimas į vietą, stovyklos įrengimasLaužas ir istorijosGarbinimas 
SABATAKėlimasis ir asmeninė higienaGarbinimasPusryčiai Sabatos mokyklaPamaldosPietūs „Gamtos“ ar ženklų reikalavimų vykdymasPabuvimo kartu laikasPasivaikščiojimasVakarienėSabatos užbaigimasLaužas ir žaidimaiGarbinimasSusipakavimas ir grįžimas
  1. Įtraukiant sekmadienį
PENKTADIENISAtlikite visus paruošiamuosius darbus stovyklavimui.
ŠEŠTADIENIO VAKARASAtvykimas į vietą, stovyklos įrengimasLaužas ir žaidimaiGarbinimas
SEKMADIENĮKėlimasis ir asmeninė higienaGarbinimasPusryčiai Užsiėmimai: Draugų klasės reikalavimai/ „Stovyklavimo“ ženklasPietūs Užsiėmimai: žaidimai ar supažindinimas su orientavimusiTrumpas garbinimas ir patyrimų pasidalinimasSusipakavimas ir grįžimas namo

Testavimo metodas

Dalyvavimas stovyklavime ir jo planavime.

  • Reikalavimas Nr.3

Išlaikyti bendro saugumo testą.

Klasės susitikimai: Du.

Tikslas

Padėti jauniams suprasti ir išmėginti paprastus bendro saugumo standartus.

Mokymo metodai

  1. Instrukcinė medžiaga, pateikta sekančiuose puslapiuose,  yra sukurta kaip pagalbinė medžiaga, mokant įvairius saugumo aspektus.
  2. Kur įmanoma paskaitai pasikvieskite svečius specialistus, tokius kaip elektriką, greitosios pagalbos darbuotoją, gelbėtojų klubo narį, policininką ar kelių saugumo patarėją.
  3. Filmų nuomose galima rasti filmų saugumo tema.
  4. Sugalvokite juokingas situacijas, kuriose sudramatizuotumėte problemą. Aptarkite galimus sprendimo būdus. Kuo situacija praktiškesnė, tuo tai labiau patiks jauniams.

SAUGUMAS VANDENYJE

  1. Kur plaukti
    • Kur bebūtumėte, niekada neplaukite vienas. Draugas gali išgelbėti jūsų gyvybę.
    • Venkite visų, išskyrus geriausiai žinomų ir saugiausių vietų.
    • Saugiausias paplūdimys yra kontroliuojamas gelbėtojų.
    • Maži vaikai visada turi būti prižiūrimi suaugusiųjų.
  1. Kada plaukti
    • Neturėtumėte plaukioti mažiausiai valandą po valgio, bet alkanas plaukikas greitai pavargsta.
    • Nelipkite į vandenį po energingų pratimų.
    • Plaukiojimas naktį yra labai pavojingas; jei, kas nutiks, gelbėtojai neras jūsų.
  1. Kur slypi pavojai
    • Niekada nenerkite į nežinomą vandenį, nes ant dugno gali būti šakos, akmenys, sudužusio stiklo ir kitokių šiukšlių.
    • Pripučiami guminiai žaislai yra pavojingi. Netikėta srovė ar vėjo pūstelėjimas gali nunešti tuos žaislus ir jų keleivį toli nuo kranto.  
    • Kai maudotės jūroje, labai paprasta būti pamažu nuneštam srovės. Todėl nuolat pasitikrinkite savo poziciją kitų besimaudančių atžvilgiu.
    • Kur pakrantė saugoma gelbėtojų, niekada neplaukite už pažymėtos teritorijos – gelbėtojai geriau žino paplūdimį nei jūs.
    • Plaukiojant su banglente, plaukiokite tam skirtose vietose. Daugelis plaukiotojų buvo banglenčių labai sunkiai sužeisti.
  1. Esant sunkumams
    • Pirmoji taisyklė NEPANIKUOK.
    • Tiesiai ore iškelta ranka yra atpažįstama kaip ženklas, kad plaukikas bėdoje.
    • Jei jus pagavo srovė, nesistenkite plaukti prieš ją – plauk su ja ir tuo pačiu įstrižai jos link kranto. 
    • Išmokite, kaip elgtis vandenyje ir plūduriuoti, išsekimas yra didžiausias pakliuvusio į bėdą plaukiko priešas.
    • Kai patiriate mėšlungį, apsiverkite ant nugaros, plūduriuokite ir šaukitės pagalbos. Pliuškenimasis plačiai su rankomis tik privers jus skęsti.
    • Jei susipainiojote žolėse (dažnas pavojus plaukiojant upėse ir vandens duobėse) nekovokite; lėti, švelnūs judesiai pėdės jum išsilaisvinti daug greičiau.
  1. Apsaugok save ir kitus
    • Baseine žiūrėkite, kur šokate, nes labai lengva sužeisti kitus.
    • Jei nuplaukiate per toli nuo kranto, gali iškilti sunkumų sugrįžti atgal.
    • Vandenyje žaiskite atsargiai. „Panardinimai“ ir kiti kvaili įpročiai pradedantiems plaukikams yra gąsdinantys ir pavojingi.
  1. Pirmosios pagalbos apmokymai 
    • Visada,  prieš gelbėdami patys, skęstančiam stenkitės pirmiausia numesti kokį nors daiktą. Yra daugelis dalykų, kurie gali padėti žmogui išsilaikyti virš vandens.
  1. Gelbėjimo virvės metimas

1. Geras metimas priklauso nuo to kaip jūs susukate ir sutvarkote virvę.

2. Vyniokite vijas viena prie kitos nesukryžiuodami link pirštų galų taip, kad laisvasis galas būtų arčiausiai pirštų.

3. Nesugriaudami susukimo eiliškumo, 2/3 virvės perimkite į ranką, su kuria mesite.

4. Kai esate pasiruošęs mesti, stovėkite kairiu petimi link taikinio pusės. Abi rankas išsupkite ir meskite taip, kad lengvai skristų. 

SAUGUMAS KELYJE

  1. Prieš kirsdami gatvę atidžiai pažvelkite į abi puses ir kirskite tiesiu kampu. Nebėkite.
  2. Nekirskite gatvės prieš arba už stovinčios mašinos. Jei kitaip neišeina, būkite labai atsargūs.
  3. Ten, kur yra, naudokitės perėjomis.
  4. Nemėginkite išlipti ar įlipti į judantį transportą.
  5. Visada eikite šaligatviu ar kelio šalikele, o ne pačia gatve.
  6. Jei nėra šalikelės, eikite ta kelio puse, kurioje matysite prieš jus atvažiuojančias mašinas.
  7. Visada žaiskite saugiose vietose, niekada nežaiskite ant kelio.

SAUGUS VAŽIAVIMAS DVIRAČIU

  1. Mokykitės važiuoti savo kieme ar netoliese esančioje atviroje vietoje ten, kur tai daryti leidžiama. Niekada nevažiuokite keliu, kol to neleidžia tėtis ar mama.
  2. Venkite gatvių, kuriose didžiulis eismas.
  3. Važiuokite kartu su judančiomis mašinomis arti bordiūro.
  4. Stebėkite, ar nepradeda važiuoti stovinčios mašinos arba ar staiga neatsidaro mašinos durelės.
  5. Niekada nevažinėkite šaligatviu.
  6. Pakluskite visiems eismo signalams ir ženklams. (Atminkite, dviratis yra transporto priemonė.)
  7. Sustokite, apsižvalgykite ir įsiklausykite prieš išvažiuodami į gatvę. 
  8. Prieš pasukdami ar sustodami, rodykite teisingus rankų ženklus.
  9. Niekada ant savo dviračio nevežkite kito asmens. Nei didelių paketų.
  10.  Niekada nevažiuokite per arti mašinos. 
  11.  Prižiūrėkite savo dviratį, kad jis būtų geros techninės būklės.
  12.  Prižiūrėkite, kad dviratis atitiktų jūsų ūgį.
  13.  Jei važiuosite sutemus, turėkite geras šviesas, atšvaitus ir skambutį,.
  14. Dėvėkite šalmą.

SAUGUMAS NAMUOSE

Elektra

  • Įžeminimas – Kiekviename name turi būti įžeminimas. Jis dažniausiai yra sujungiamas su įvestu į žemę vandens vamzdžiu ar metaliniu strypu. Tai labai svarbu, kad šis įžeminimas būtų tinkamai atliktas ir prižiūrimas. (Visa, kas susiję su elektra, yra pavojinga. Tai patyrusių specialistų sritis.)
  • Pakabinti laidai yra pavojingi – Padėkite vaikams suprasti, kad yra pavojinga artintis prie pakabintų laidų. Jei aitvaras ar kitas dalykas įsipainioja į laidus, pasakykite vaikams, kad jie jį paliktų ir pasikviestų tėtį. Būkite atsargūs ypač dažydami ar atlikdami remontą šalia elektros stulpų ir jungiklių.
  •  Nutrūkę laidai yra pavojingi – Atminkite saugumo taisykles:
  1. Stovėkite nuo jų atokiai.
  2. Saugokite, kad kiti žmonės ant jų neužliptų. 
  3. Pasiųskite ką nors pranešti apie tai elektros tinklų tarnybai arba policijai. Kiekvienas nutrūkęs laidas turi du galus – abu gali būti veikiantys.
  • Jei nežinote – Daugelis su elektra susijusių mirčių įvyksta dėl prietaisų, blogų kištukų, laikinų laidų, savadarbių lempų. Būkite išmintingi, žaiskite saugiai ir darbams atlikti pasikvieskite kompetentingą elektriką.
  • Netgi nedidelis nupurtymas – Net menkas nupurtymas reiškia, kad kažkas yra negerai su instaliacija. Atkreipkite į tai dėmesį, tuojau pat išjunkite elektrą ir ištraukite kištuką. Paskambinkite savo elektrikui.
  • Nelyskite prie elektros, jei ji dar įjungta – Lįsdami prie atvirų taškų, ketindami pataisyti bet kokį prietaisą, prisišauksite nelaimę. Jūs esate dideliame pavojuje lįsdami prie elektros prietaisų. Elementaraus saugumo nepaisymas sąlygoja daugelį nelaimingų atsitikimų. Būkite išmintingi ir visa tai, ką reikia pataisyti, palikite jūsų elektrikui. 
  • Maitinimo atvedimas į lemputės lizdą – Nešiojami elektros prietaisai turi būti įžeminti. Niekada neprijunkite prie lemputės lizdo arba neprailginkite laidų su dviejų gijų laidu. Naudokite tik trijų gijų laidą, teisingai prijungtą prie kištuko, kurį įkišite į įžemintą tašką. Jei abejojate pasiklauskite savo elektriko.

Neteisinga elektros instaliacija 

Apdriskę ar užsilenkę laidai, suskilusios ar sulaužytos detalės ir laikini sujungimai yra pavojingi. Pataisykite visus pažeistus laidus ir detales. 



Nenaudokite sulūžusių jungiklių.
     
Niekada nekirpkite elektros laidų su žirklėmis

Neteisingai prijungtas kištukas.Apdriskę elektros laidai ar kištukas.Atsipalaidavę laidai kištuke ar rozetėje.

       Kištukas vandenyje.

Naudokite tinkamus saugiklius. Per dideli saugikliai neapsaugos, bet gali sukelti gaisrą.
         

Per daug sujungta prietaisų į vieną rozetę gali sukelti laidų arba rozetės perkaitimą. O tai gali sąlygoti gaisrą.

PĖDSEKIŲ SUSITIKIMŲ VIETOS SAUGUMAS

Apžvelkite savo pėdsekių susitikimų vietą ir išvardinkite dalykus, kurie gali būti pavojingi. Yra daugelis situacijų, kurios gali būti pavojingos. 

Yra dešimt dalykų į kuriuos turite atkreipti dėmesį susitikimų kambaryje. Jų gali būti ir daugiau. Kaip įvertintumėte savo susitikimų kambarį?

  1. Aplinkui išmėtyti daiktai; dėl jų kas nors gali pargriūti. Po panaudojimo padėkite daiktus į savo vietas. 
  2. Sudužęs ar įskilęs stiklas ar žaliuzės, jomis lengvai gali kas nors įsipjauti.
  3. Ar yra kokių nors sulūžusių šviestuvų ar jungiklių? Ar yra naudojami tinkami saugikliai?
  4. Jei jūsų grindys poliruotos, atkreipkite dėmesį į kilimėlius. Jei jie lengvai slysta, jie gali tapti nelaimingo atsitikimo priežastimi,.
  5. Ar stovyklavimo įranga sudėta tinkamai? Ar ji neiškris iš lentynų? Ar kai kurie dalykai yra padėti taip aukštai, kad jūs, ketindami juos paimti, galite susižeisti?
  6. O kaip dėl gesintuvų? Ar jie yra jūsų susitikimo vietoje? Ar visi žino, kaip jais naudotis? Kada baigiasi jų galiojimo laikas? O kaip dėl priešgaisrinių apmokymų bandymų?
  7. Galvos aukštyje pakabinti daiktai; į juos galima susižeisti žaidimų metu.
  8. Ar buvo patikrinti stovyklavimo žibintai arba dėl dujų nutekėjimo maisto virimo krosnelės? Ar jie yra saugojami ventiliuojamoje patalpoje?
  9. Ar visi degaus skysčio buteliai, maisto konteineriai, stovyklavimo įranga ir t.t. tinkamai sužymėti, kad kiti naudotojai jų nesumaišytų?
  10.  Ar puodas vandens virinimui yra tinkamas; niekas negali jo apversti ir nusiplikyti? 

Testavimo metodas

Vietinės Konferencijos jaunimo departamentas gali pateikti egzaminavimo popierius. Popieriai turi būti pažymėti grupės inspektoriaus. Asmuo laikomas išlaikęs egzaminą, kai surenka mažiausiai 75 %. Visi panaudoti egzaminų popieriai turi būti sunaikinti instruktoriaus, o nepanaudoti turi būti grąžinti į vietinės Konferencijos jaunimo departamentą. Tam sertifikatas nenaudojamas.

  • Reikalavimas Nr.4

Pastatyti ir nugriauti palapinę ir padaryti stovyklavimo lovą.

Klasės susitikimai: Du.

Tikslas

Supažindinti jaunius su tam tikrais gyvenimo gamtoje įgūdžiais.

Mokymo metodai

PALAPINĖS

Palapinių tipai: Daugelis palapinių yra pagrįstos geometrinėmis figūromis: piramidė, kūgis, prizmė. Kai jūs su tuo esate susipažinę, tampa gana lengva nuspręsti, kuri tinka jums labiausiai.

Palapinės priežiūra:

  1. Stovyklavietėje
  1. Įvertinkite žemę po jūsų palapine.
  2. Pašalinkite visus aštrius akmenukus ir užpildykite visas skyles ir įdubas. Priešingu atveju, palapinės kuolas ar bato kulnas gali pradurti palapinės dugną.
  3. Kad išsaugotų palapinės grindų audinį, daugelis stovyklautojų pasikloja papildomą audinį. Tai taip pat palengvina ir palapinės valymą. Tiesiog reikia susukti audinį ir išpurtyti lauke.
  4. Taip pat prailgina palapinės galiojimą, kai po centriniu palapinės kuolu ir po lovos kojomis yra padedami faneros gabaliukai.
  5. Jei labai vėjuota, kad apsaugotumėte palapinę, dienos metu ją išardykite, ypač skėčio tipo palapinę. Staigus vėjo gūsis gali ją nuversti, perlaužti kuolą arba sudraskyti audinį.
  6. Per lietaus audrą stebėkite, kaip įsitempia palapinės audinys. Pastebėjus besiartinančią audrą, atlaisvinkite visas įtemptas virves.
  1. Namuose 
  1. Niekada nelaikykite neišdžiovintos palapinės.
  2. Prieš padedant palapinę, patikrinkite, ar nėra kur įplyšusi, trūksta žiedelių, nusidėvėjo virvės ir t.t.
  3. Jei reikalinga hidroizoliacija, tai padarykite tai prieš padėdami palapinę į lentyną.
  4. Būkite tikri, kad laikote palapinę sausoje vietoje.

Teisingai pastatykite ir išardykite palapinę:

Lengva pastatyti palapinę, kai yra daug žmonių, bet patyręs stovyklautojas, viską darydamas tam tikra tvarka, gali tai padaryti vienas.

Net geriausiai pastatyta palapinė galiausiai įlinks, taigi laikas nuo laiko pertempkite virves, kad išlaikytumėte tvarkingą stogą. Iš kitos pusės, lietaus metu virves atpalaiduokite, nes sušlapusi palapinės medžiaga įsitempia.

Kaip pavyzdys, pateikiama vieno labai įprasto palapinės stiliaus visa procedūra:

Sulenkite kvadratinį užklotą su vienu sluoksniu po jumis ir dviem virš jūsų.


Vėsesniu oru, jums prireiks mažiausiai dviejų užklotų. Sulenkite pirmą užklotą dviem sluoksniais po jumis. Tada užsukite galą ant savo kojų. Užsukite pusę kito užkloto ant savęs, o galą užlenkite po kojomis.

Testavimo metodas

Dalyvavimas užsiėmime ir pademonstravimas.

  • Reikalavimas Nr.5

Žinoti penkias žygio taisykles, ir žinoti ką daryti, kai pasiklydai.

Klasės susitikimai: Vienas.

Tikslas

Išmokyti jaunius pagrindinių žygio ir kitų buvimo gamtoje taisyklių. 

Mokymo metodai

Žygis nėra pasivaikščiojimas. Vaikščiotojas gali vaikštynėti visą dieną vargu ar žinodamas, kur jis eina, bei grįžti namo vakare, nežinodamas, kur jis buvo. Bet žygeivis išeina su tikslu, kažką pamatyti. Jis žino, kur eina ir kodėl. Jis eina ten, kol pasiekia, ir sugrįžta namo patenkintas. Taisyklės yra sukurtos visų asmenų apsaugai ir jų reikia laikytis, kad patirtume saugų, įdomų ir džiaugsmingą žygį. Kiekvienas klubas turi turėti žygio kontroliavimo taisykles ir jos gali būti skirtingos, bet yra dešimt pagrindinių taisyklių:

  1. Žygis turi būti suplanuotas. Jūs turite suplanuoti žygį iš anksto. Jūs turite apmąstyti žygeivių galimybes ir interesus, atsižvelgiant į tai, koks tai žygis (nešuliai, naktis ir t.t.) ir vieta (vietovė – kalvota, lygi ir t.t.), o taip pat prognozuojamos oro sąlygos (karšta, šalta, lietinga ir t.t.). Kai planuojate, turite apmąstyti žygio ilgį, trukmę ir kiek asmuo turi nueiti per tam tikrą laiką. Tai patirties dalykas. Be to, akivaizdu, kad planuojant turi pagalvoti apie maršrutą, susidaryti sąrašą, kokių reikia pasiimti dalykų, o taip pat, jei tai reikalinga, pasirūpinti transportu. Paskutinis dalykas, planuojant žygi, reikia patikrinti, ar kiekvienas žygeivis yra pilnai supažindintas su tuo, koks tai bus žygis, su susitikimo ir grįžimo vieta bei laiku. Jie turi žinoti žygio taisykles ir kokį maistą, vandenį ar įrangą turi pasiimti su savimi.
  1. Žygis nėra lenktynės. Žygio metu visi turi laikytis kartu. Ėjimo greitis turi būti nustatomas pagal lėčiausią narį. Pageidautina pastovus greitis su dažnu pailsėjimu. Patyrę asmenys turi eiti priekyje bei gale ir jie tarpusavyje turi palaikyti ryšį.
  1. Žygeivis turi būti geros sveikatos. Tai nereiškia, kad sergantis astma ir diabetu ir kt. neturėtų eiti į žygį. Jie gali, bet turi turėti savo vaistus ir žinoti, kaip juos vartoti, o taip pat apie jų būseną informuoti žygio vadovą. Ši taisyklė taip pat galioja ir žmonėms, kurie taisosi po ligos ar yra „išsekę“ ir t.t. Mes visi žinome, kaip persišaldymas ar gripas išsekina žmogų. Tokios būklės žmonės turėtų susilaikyti nuo žygio.
  1. Žygeivis turi turėti pirmosios pagalbos rinkinį. Kiekvienas žygeivis turi turėti mažą asmeninį pirmosios pagalbos rinkinį. Jame turi būti bintas, antiseptinis kremas, adata, pincetas ir t.t. Be asmeninio pirmosios pagalbos rinkinio turi būti paimtas ir grupės pirmosios pagalbos rinkinys. Šiame rinkinyje turi būti papildomų priemonių kaip ir asmeniniame rinkinyje plius tvarsčiai, smeigtukai, pleistrai ir t.t.
  1. Dėvėkite tinkamus drabužius. Apsirengimas priklauso nuo vietovės ir nuo oro. Žygiui visada yra būtinos kepurės. Priklausomai nuo žygio trukmės, net esant šiltam orui,  reikia pasiimti  šiltų ir apsaugančių nuo lietaus drabužių. Jei žygis vyksta nakties metu, dėvėkite ką nors balta.
  1. Avėkite tinkamus batus. Kojos jums suteikia galimybę keliauti, taigi pasirūpinkite jomis taip, kaip jos to nusipelno. Pasirinkite tinkamus batus. Viduje jie turi būti minkšti ir kiek kietesni ties kulnu bei pakankamai vietos judėti pirštams. Geriausia yra storos vilnonės kojinės. Vilnonės todėl, nes jos išlaikys jūsų kojas šiltas net kai bus šlapios, ir taip pat jos padeda jaustis jūsų kojai minkščiau. Daugelis žygeivių dėvi dvi poras kojinių, pirma apsimauna nailonines, o po to vilnones. Pūsles, kol dar jos yra raudonoje stadijoje, reikia užklijuoti pleistru. Jau susidariusias pūsles apsaugosite padarydami iš vatos žiedą arba naudodami pūslėms skirtą pleistrą.  Nors esant normaliom sąlygom tai nėra teisinga, bet kai kurie žygeiviai praduria pilnai susiformavusias pūsles ir išleidžia skystį, tada užtepa antiseptiko ir užklijuoja pleistrą.   
  2. Žygeivis turi turėti navigacijos priemonę. Kiekvienas žygeivis turi turėti žemėlapį, su pažymėtu žygio maršrutu ir, kiekvieno žygio metu, kompasą. Kiekviena žygeivis viso žygio metu turi žinoti, kur jis yra. 
  1. Žygeivis turi laikytis saugumo taisyklių. Keltas iš tų taisyklių yra: gerti vandenį tik, jei žinai, kad jis yra švarus.  Eiti ta kelio puse, kad matytų atvažiuojantį transportą. Eiti vorele, jei einate kelkraščiu. Važiuoti autostopu draudžiama.
  1. Žygeivis visada mandagus ir linksmas. Gerbkite visus. Visada, prieš eidami per privačią valdą, atsiklauskite šeimininko leidimo. Jis tikriausiai įvertins jūsų atsiklausimą ir bus bendradarbiaujantis. Kitu atveju, jis gali jus areštuoti. Prieš keliaudami sužinokite, kur galėtumėte pasinaudoti tualetu.
  1. Žygeivis  „nueina visą kelią“. Kiekvienas žygeivis nori nueiti visą kelią ir kiekvienas tai gali padaryt. Pradėkite pamažu, nors ir jaustumėtės kaip ką tik užtaisyta raketa. Dažnai tie, kas pradeda kaip reaktyviniai, baigia kaip vėžliai ir besigėdinantys, kad kažkas neša jų daiktus. 

Net ir labai gerai viską suplanavus, kartais pasitaiko nesėkmių ir jūs galite pasiklysti. Vykdant kelias paprastas taisykles, tai gali atrodyti ne taip jau rimta. Kiekviena grupė turi turėti taisyklių rinkinį, kurias gerai žinotų. Tai padės kitiems suprasti, ką kitas asmuo, jei jis pasiklydo, ketina daryti, ir lengviau jį surasti.

Jei pasiklydote, jūs turite:

  1. Atsisėskite ir pagalvokite, nepanikuokite. Galite prisigalvoti daug bauginančių dalykų, kaip laukinio žvėries užpuolimas ar lėta mirtis iš bado. Daugelis žmonių pagalvoja apie tai per pirmas susijaudinimo minutes, po to tik suvokia, kad jie nežino, kur esantys. Bet numalšinkite tas mintis kiek įmanoma greičiau, nes jos yra kvailos. Jus, žinoma, ras.

Priverskite save pasėdėti ramiai, kol galėsite pradėti galvoti aiškiai. Stenkitės prisiminti ne detales, o bendrus ženklus. Išsiaiškinkite, ar geriau būtų eiti į priekį, grįžti atgal ar likti vietoje. Jei turite maisto ir vandens, tikriausiai, geriausiai būtų pasilikti vietoje bei stengtis patraukti dėmesį užkūrus laužą – dūminis laužas dienos metu, ryškus laužas naktį. 

  1. Melskitės. Atsiklaupkite ir pakalbėkite su Dievu. Prisiminkite keletą iš Jo pažadų: „Viešpats, tavo Dievas, su tavimi, kad ir kur eitumei“ Joz 1, 9.  „Viešpaties angelas saugo tuos, kurie Jo pagarbiai bijo, ir juos gelbsti“ Ps 34, 8. Jėzus stebi tave. Angelai rūpinasi tavimi.
  1. Pažymėkite vietą, kur jūs esate šiuo metu. Nesijudinkite iš tos vietos, kol jos gerai nepažymėsite. Paženklinkite medį, ant šakos, įbestos į žemę, pakabinkite skudurą arba ant kelmo padėkite savo kepurę. Padarykite kažką, kad pažymėtumėte savo vietą. Tai padės ieškotojams surasti jus, jei jūs nueisite kitur.
  1. Įlipkite į medį ar ant kalvos. Nuo viršaus jūs gal būt pamatysite jums pažįstamą vietovę. Jei taip nutinka ir jūs esate tikras, kuriuo keliu eiti, kad saugiai ten patektumėte, eikite link tos vietovės. Bet jei jūs nesate tikras, ar tai ta vieta, LIKITE, KUR ESATE. Tuo pačiu metu, kai esate pakilęs aukščiau, apsidairykite aplinkui, ar nematote dūmų. Tai dažniausiai reiškia, kad netoliese yra žmonės. 
  1. Pasinaudokite savo žemėlapiu ir kompasu. Išskleiskite žemėlapį ir mėginkite susiorientuoti su kompasu ar tikrindamas vietovių orientyrus.

Pagalvokite apie paskutinį jūsų praeitą orientyrą. Galbūt tiltas, sena kabina, kalva, staigus kelio užsisukimas. Suraskite tai žemėlapyje. Su savo kompasu pažymėkite maršrutą link jūsų atpažintos vietovės. Sekite kompasu iki jūsų atpažintos vietovės. Vėl, jei nesate visiškai tikras, kur yra ta vietovė ant žemėlapio, ar nelabai mokate naudotis žemėlapiu ir kompasu, LIKITE, KUR ESATE.

  1. LIKITE, KUR ESATE. Jei negalite surasti pažįstamo orientyro, kuris gali parvesti jus namo tiek pagal tai, ką matote, pagal žemėlapį ar kompasą, LIKITE KUR ESATE. Laukite atvykstančios pagalbos. Klausykitės, gal jus šaukia ieškotojai. Surinkite pakankami pagalių, kad užkurtumėte signalinį laužą, ir kuris, jei prireiks, degtų per naktį. Jei jums tektų dėl kažkokios priežasties pasitraukti iš tos vietos (gal ieškositės pastogės ar vandens ir t.t.), aiškiai pažymėkite kryptį, kuria linkme pasukote, ir judėdamas palikite ryškius pėdsakus.
  2. Uždekite laužą. Sukurkite saugų laužą. Turėkite pakankamai šakų, kad galėtumėte, jei reikia, palaikyti ugnį visą naktį. Dienos metu, kai įkursite laužą, dūmams paskatinti pridėkite žalių lapų. Siųskite savo dūmų signalus. Naktį tegul ugnis dega ryškiai, tai sušildys, o spindesys patrauks dėmesį. Saugokite savo kurą, jums jo vėliau gali prireikti.
  3. Rodykite nelaimės signalus. Sekantys yra ieškojimo ir gelbėjimo signalai:
    • Nelaimės signalai iš pasiklydusio asmens:

Trys signalai kartu, reguliariais intervalais.

  • Ieškotojai ieško pasiklydusio asmens:

Vienas signalas nereguliariais intervalais.

  • Nelaimės signalo patvirtinimas:

Ieškotojai duos vieną signalą.

  • Atsiliepimo signalas:

Du signalai trumpais intervalais, po  to minutė be signalo o po to pakartojimas.

  • Signalų būdai:

Jie gali būti rodomi dūmais, pvz. uždengiant dūmus, šūksniais, šūviais, švilpimu, mirksėti veidrodėliu ar deglu arba skirtingu audeklo mojavimu. Pagrindinė šių signalų charakteristika yra reguliarumas ir bet koks signalas pakartotas bet kokiais reguliariais intervalais turi būti ištirtas.

Testavimo metodas

Dalyvavimas aptarime ir šių taisyklių žinojimo pademonstravimas.

  • Reikalavimas Nr.6

Išmokti pėdsekių orientavimosi ženklus. Sugebėti ženklais nurodyti 2 km maršrutą, kad kiti sektų ir nueitų tą patį 2 km kelią.

Tikslas

Malonaus pasivaikščiojimo metu vystyti bendrą saugumo ir sugebėjimo stebėti supratimą.

Mokymo metodai

Ši užduotis atliekama stovyklaujant. Susekimas yra stebėjimo išbandymas. Suaugęs turi palikti pėdsaką, jei įmanoma, vietovėje su krūmais ir medžiais. Gali būti panaudoti keli tokie skirtingi ženklai, kaip medinė rodyklė, trys akmenys, sulaužyta šaka arba prie šakų pririšta maža virvelė. Kai pėdsakai palikti, jauniam yra pademonstruojami panaudoti ženklai. Tada penkių minučių intervalu yra poromis paleidžiami ieškoti pėdsakų. Kažkas turi būti paskirtas juos patikrinti kelio pabaigoje, užrašydamas vardus ir laiką.

Testavimo metodas

Pademonstruoti savo žinias ir sugebėjimą surasti pėdsakus ir jais sekti.

Pažangesniems

  • Reikalavimas Nr.1

Uždegti laužą su vienu degtuku, naudojant gamtines medžiagas ir palaikyti to laužo degimą.

Gamtinės medžiagos

  1. Prakurai – Apleisti mažų paukštelių lizdai, sausa žolė, samanos, pušies spygliai, šakelės, žievė ir t.t.
  2. Malkos – Dervingi medžiai greičiausiai užsidega ir nerūksta, net jei šiek tiek žali. Tai visos pušys. Kieti medžiai gerai dega, bet sunkiai užsidega. Gerai dega visiškai sausos ir mažos šakelės, bet geriau reikėtų kitokio kuro.
  3. Sudarykite sąrašą gamtos medžiagų, tinkančių laužui iš jūsų vietovių, ir padarykite medžių kolekciją, kad jūs juos pažinotumėte.

Laužo uždegimas

Prieš uždegant laužą, visų pirma paruoškite jam vietą 3 metrų aplink atstumu, pašalindami žolę ir lapus.

Ko jums reikės:

  1. Lengvai užsideganti medžiaga – turi būti sausa. Galbūt žievė, bet kas, kas yra mažas, greitai užsidegantis ir sausas. Pūkuotos piktžolių sėklos, mažytės tarsi šiaudai šakelės. Jei reikia gali būti panaudoti sausi lapai ir parudavusi žolė, bet jie ilgai neišsilaiko, jie linkę dūlėti ir greitai sudegti.
  2. Prakurai.
  3. Malkos.

Centre ant laužui paruoštos žemės sudėkite lengvai užsidegančias medžiagas. Tada kaip piramidę aplink jas sudėkite prakurus – ne per arti vienas kito, nes ugniai reikia daug oro. Aplink šią piramidę padėkite suskaldytas malkas – iš pradžių du didelius gabalus pagrindui, po to vienas ant kito mažesnius, kol gausite kubą, kur  viena pusė bus apie 30 – 45 cm. Atsistokite taip, kad vėjas pūstų į nugarą, uždekite degtuką, kurį laiką palaikykite pridengę  rankomis, kol ugnis įsidegs, tada pridėkite jį prie lengvai užsidegančios medžiagos. Po kelių minučių turėsite spragsinčią ugnį.

Kaip pasirūpinti degtukais

Išmokinkite, kaip atsargiai naudotis ir laikyti degtukus. Niekada nenumeskite degančio degtuko ant žemės. 35 mm juostelės indelis yra puikus indas laikyti degtukams. Jis sandariai užsidaro ir yra atsparus vandeniui. Įsidėkite mažą gabaliuką švitrinio popieriaus uždegimui, jei daiktai bus šlapi. Gabalėlis bambuko taip pat labai tinka. Kai darote rankdarbius iš odos, galite pasidaryti odinį dėkliuką degtukams.

Kad degtukai būtų atsparūs vandeniui, panardinkite juos į 50 % praskiestą šelaką arba laką. Šelaką praskiedžiame su alkoholiu, o laką su skiedikliu. Taip pat tinka ir ištirpintas parafinas.

Kai uždegate degtukus, atsisukite nugara į vėją ir apgaubkite rankomis. Neškite uždegtą degtuką pavėjui, tai padės įsidegti liepsnai. Sulaužykite degtuką tarp nykščio ir smiliaus, kad būtumėte tikri, jog jis užgeso.

  • Reikalavimas Nr.2

Tinkamai naudotis peiliu ir kirviu bei žinoti dešimt jais naudojimosi saugumo taisyklių.

Klasės susitikimai: Vienas.

Tikslas

Sugebėjimas tinkamai naudotis lauko įrankiais yra išankstinė tikro stovyklavimo sąlyga.

Peilis yra svarbus stovyklautojo ar gyvenančio miškų tankmėje įrankis. Pradėkite nuo kišeninio peiliuko. Gerai turėti vieną su didelėmis ir mažomis ašmenimis. Pradėkite nuo šakelių suskaldymo – naudokite arba peilį, arba kirvį. Pasilaikykite tas šakeles laužo uždegimui. Pamėginkite išdrožti stovyklos šaukštą, šakutę ir peilį. Pirmam bandymui naudokite minkštą medį.

Pavasarį išsidrožkite švilpynes. Pasipraktikuokite pjaustyti medieną sluoksniais. Medienos pluoštas yra kietas. Jis sluoksniuosis, bet nemėginkite jo pjaustyti taip tarsi pjaustytumėte sūrį. Mokinantis naudoti kirvį, atlikite tai: su kirviu padarykite šešis palapinės smeigtus. Tinkamai perkirskite medį. Tinkamai nukirskite mažą medį, nukapokite tinkamai šakas. Tinkamai sukapokite malką. 

Kirvio naudojimo saugumo taisyklės

  1. Laikykite savo kirvį pagaląstą.
  2. Kirvio kotas turi tvirtai laikytis.
  3. Nelaikykite kirvio ant žemės.
  4. Niekada nekirskite gyvų medžių, nebent tai būtina ir jūs turite tam leidimą.
  5. Neškite kirvį saugiai.
  6. Prieš kapodami apsitvarkykite aplinkui.
  7. Visi stebėtojai turi laikytis saugaus atstumo.
  8. Nenaudokite kirvio kaip plaktuką.
  9. Kai esi pavargęs su kirviu dirbti pavojinga, nes galite prarasti kontrolę. kai pavargstate, visada pailsėkite.
  10.  Kai perduodate kirvį kitam, paduokite jį kotu, galva žemyn.

Peilio naudojimo saugumo taisyklės.

Jauniai turi būti išmokinti tinkamai naudoti peilį. Kiekviena klasė ar grupė turi turėti taisykles, kuriomis turi vadovautis tie, kurie nori nešiotis ir naudoti peilį. Jos turi būti priimtos ir jų laikomasi. Jei kas nors jas pažeidžia ar nesilaiko, iš jo kuriam laikui turi būti atimta teisė nešiotis peilį.

Geriausias būdas sukurti taisykles, tai paprašyti kiekvieno nario į susitikimą atsinešti dešimt taisyklių. Iš to sąrašo išsirinkite dešimt, kurios geriausiai atitinka jūsų poreikius. Toliau yra keletas pasiūlymų:

  1. Kai nenaudojamas, peilį laikyti dėkle.
  2. Niekada nedėti į dėklą šlapio peilio.
  3. Niekada nenaudokite peilį kaip atsuktuvą.
  4. Niekada netrankykite peilio su plaktuku, stengdamiesi įpjauti medį.
  5. Niekada nevalykite peilio badydami  velėną ar žolę. Sugadinsite ašmenis.
  6. Kaip pjaunate, pjaukite kryptimi nuo savęs.
  7. kai ką nors pjaunate su peiliu, niekada nenaudokite kelio kaip suoliuko.
  8. Laikykite savo peilį pagaląstą.
  9. Kai pjaunate, laikykite pirštus toliau.
  10.  Nežarstykite žarijų su peiliu, nes karštis sugadins jo užgrūdinimą.
  11. Pasirinkite peilį su grubia rankena, kad naudojant tvirtai laikytųsi rankoje.
  • Reikalavimas Nr.3

Greitai surišti penkis mazgus.

Klasės susitikimai: Vienas.

Tikslas

Lankstumas ir greitis yra svarbūs, iškilus ekstremaliai situacijai ir iškilus tarp gyvybės ir mirties pavojui. Tikėjimas savo sugebėjimais suteikia pasitikėjimo jausmą ir gerovę.

Pasinaudokite šiuo reikalavimu kaip smagaus mokymosi pagrindu. Bet kuris mazgas gali būti greituoju mazgu. Praktikuokitės ir toliau ieškokite. Gerai išmokite  vieną mazgą ir nesimokykite kito, kol neįvaldysite pirmojo. Kai yra pridedami nauji mazgai, pasitikrinkite ir senuosius. Jaunis, kuris gali surišti mazgą nematydamas, o vėliau už nugaros, žino mazgą ir jo nepamirš.

Čia pasiūlyti žaidimai, kuriuose mokomasi greitai surišti mazgą.

Gelbėjimosi kilpos estafetė – Sustatykite komandas į paralelines linijas. Kiekvienas žaidėjas turi 1,5 m ilgumo virvę. Po signalo kiekvienos komandos pirmas numeris su savo virve riša gelbėjimosi kilpą ir perduoda antram numeriui. Antras žaidėjas perkiša savo virvę per pirmojo kilpą ir suriša savo gelbėjimosi mazgą. Tęskite, kol visi suriš savo mazgus ir padės savo mazgų eilę ant grindų. Vienam teisingai surištam mazgui skirkite tašką, plius vieną tašką už pabaigimą pirmiems. 

Piemens mazgo estafetė – Sustatykite komandas į dvi eiles ir duokite pirmam kiekvienos komandos žaidėjui 1,5 m ilgio virvę. Pastatykite žaidėją 5 m prieš komandą, kad būtų teisėju. Teisėjai laiko savo rankas ištiesę tiesiai į šonus. Po signalo pirmasis kiekvienos komandos žaidėjas bėga prie teisėjo ir suriša piemens mazgą ant vienos iš jo rankų, sugrįžta ir paliečia sekantį žaidėją. Antrasis žaidėjas nuriša piemens mazgą ir apriša vėl jį ant kitos teisėjo rankos. Tęsiama, kol visi baigia. Kiekvienam teisingam mazgui suteikiamas taškas ir vienas už pabaigimą pirmiems.

Mazgų rišimo žaidimas – Komandos sustatomos į dvi eiles poromis. Pirmasis kiekvienos eilės asmuo pradeda rišti vadovo nurodytą mazgą. Antrasis jį atriša, trečiasis suriša, ketvirtasis atriša ir taip toliau, kol virvė atsiranda eilės gale. Pirmoji pabaigusi komanda yra nugalėtoja.

Mazgų rišimo estafetė – Komandos sustatomos į dvi eiles. Kiekvienos komandos pirmam žaidėjui paduodama 1,5 m ilgio virvė. Už 5 ar 6 metrų kiekvienai komandai pastatomas teisėjas.

Vadovas pasako mazgą ir po signalo pirmasis kiekvienos komandos žaidėjas eina į priekį rišdamas mazgą. Teisėjas jį patikrina ir žaidėjas grįždamas mazgą atriša ir įteikia virvę sekančiam žaidėjui, kuris kartoja veiksmą. Tęsiama, kol tai atlieka visi. Kiekvienam teisingam mazgui suteikiamas taškas ir vienas už pabaigimą pirmiems.

Surištas mazgas žingsnis į priekį estafetė – Tai vienas iš smagiausių mazgų rišimo varžybų. Žaidėjai sustatomi į vieną ilgą eilę prie vienos kambario sienos. Kiekvienas kairėje rankoje laiko prie šono po 1,5 m nuleista žemyn virvę. Vadovas nustato, per kiek sekundžių paprašytas mazgas turi būti surištas, ir, kai jis pasako mazgą, tuojau pat pradeda skaičiuoti sekundes. 

Pavyzdžiui, galima manyti, kad, įvertinus žaidėjų sugebėjimus, tiesiajam mazgui surišti pakanka trijų sekundžių. Vadovas tada sako: „Tiesusis mazgas – vienas, du, trys.“ Kol bus suskaičiuota iki trijų žaidėjai turi būti jau padėję savo mazgus ant grindų.

Vadovas patikrina mazgus ir tie, kurių mazgai per duotą laiką surišti teisingai ir guli ant grindų, žengia žingsnį į priekį. Pakartokite su kitu mazgu. Žaidėjas, pirmas pasiekęs kitą kambario pusę, laimi. Vadovas pradžioje turėtų suteikti daugiau laiko mazgų rišimui, bet vėliau laiką sutrumpinti.

Nesibaigianti virvė – Padalinkite žaidėjus į dvi ar tris grupes ir kiekvieną grupę sustatykite ratu. Kiekvienam žaidėjui duokite virvę. Po signalo, prieš tai pasirinktu mazgu, kiekvienas suriša savo virvės galą su dešinėje esančio žaidėjo virve. Iš virvių sudaromas nesibaigiantis ratas. Pabaigusi, kiekviena grupė iškelia savo virvę virš galvos. Kiekvienam teisingam mazgui suteikiamas taškas ir vienas už pabaigimą pirmiems.

Pasitikėk mano mazgu – Padalinkite grupę į dvi komandas. Po signalo, pirmas kiekvienos komandos asmuo bėga prie maišo ir atsisėda ant jo vidurio ir aplink maišo kaklą užriša slystantį mazgą. Kai mazgas surištas, jis pakelia abi rankas kaip signalą, kad bėgtų antrasis ir pririštų savo virvę prie pirmojo, panaudodamas Šoto mazgą (Sheet Bend). Tada jis bėga atgal ir paliečia trečiąjį žaidėją, kuris pririša savąją virvę prie antrojo, naudodamas Tiesųjį mazgą (Square Knot). Tada jis bėga atgal ir paliečia ketvirtąjį, kuris pririša savo virvę prie trečiojo, naudodamas Žvejų mazgą  (Fisherman‘s Knot). Ketvirtas grįžta ir paliečia penktąjį, kuris bėga į priekį ir prie ketvirtojo suriša Sutrumpinimo mazgą (Sheepshank), ir sugrįžta paliesdamas šeštąjį, kuris pririša savo virvę, naudodamas Gelbėjimo kilpos mazgą ir, tempdamas virvę savo kūnu, jis tempia pirmąjį sėdintį ant maišo iki nurodytos linijos. Jei mazgas atsipalaiduoja, jį perriša asmuo, kuris jį surišo.

Čia siūloma keletas mazgų, kuriuos galite panaudoti kaip greito rišimo mazgus:



Audėjų mazgas


Žvejų mazgas



Sutrumpinimo mazgas



Žvejo akies mazgas




Gelbėjimosi kilpa


Paprastas slenkantis mazgas

  Reikalavimas Nr.4

Pademonstruoti stovyklos maisto kepimą, virimą ir skrudinimą.

Klasės susitikimai: Vienas.

Paaiškinimas

Kepimas. Yra daug skirtingų maisto kepimo su stovyklavimo įranga būdų. Pavyzdžiui, jūs galite iškepti beveik viską ant laužo, ką  kepate namuose orkaitėje. Yra parduodamos stovyklavimo orkaitės, kurios yra puikios, bet nepatogios nešiotis. Yra taip pat parduodamos atspindinčios orkaitės, kurios susilanksto ir yra lengvos bei telpančios į krepšį. Jos atspindi laužo karštį.

Kitas  kepimo būdas yra su olandų krosnele. Kad padarytumėte olandų krosnelę, padėkite didelį stovyklavimo puodą ant  keturių akmenų virš karštų pelenų bei žarijų  ir uždenkite tai keptuve su dangčiu. Tada užberkite karštus pelenus ir žarijas ant keptuvės. Tai geras olandų krosnelės pakaitalas. 

Viena taisyklė dėl kepimo, tai reikia labai karštų žarijų. Įkaitusios žarijos suteikia daug didesnį karštį nei pati liepsna.

Virimas. Mažai, ką galima pasakyti apie virimą, nes tai vienas paprasčiausių maisto ruošimų virš laužo. Virimui tinka bet kuris indas, kuris išlaiko skystį ir nesudega. Geriausias laužas yra tas, kuris teikia karštą liepsną. Atminkite, kad aukštesnėse kalnuotose vietose vanduo užverda prie žymei mažesnės temperatūros, taigi maisto virimui reikės daugiau laiko.

Skrudinimas. Tai kitas paprastas maisto paruošimo būdas virš laužo. Dažniausiai stovyklautojai naudoja grilius, kuriems reikalingos karštos žarijos.