GYVENIMAS GAMTOJE

6 Metai - VEDLYS 2023-05-16

Pėdsekiai -> 6 Metai – VEDLYS

Šios dalies tikslas yra vystyti būtinus gebėjimus įgudusiam stovyklavimui bei praplėsti Vedlių susidomėjimą gamta.

  • Reikalavimas Nr. 1

Susiruoškite į žygį su dviem nakvynėmis. Aptarkite. Kokia jums bus reikalinga įranga.

Klasės susitikimai: viena sesija aptarimui ir planavimui.

Tikslas

Suteikti Vedliui patirtį bei žinias pasiruošimui bei sėkmingam stovyklavimo įgyvendinimui.

Paaiškinimas

Šis stovyklavimas yra kitoks ir apima daugiau nei ankstesni reikalavimai, nes visi įrankiai, maistas, palapinės bei rūbai turi būti sudėti kuprinėse. Turi būti dvi skirtingos stovyklavimo vietos, t.y. kiekviena naktis vis kitoje vietoje.

Prieš renkantis veiklas aptarkite meniu, kad galėtumėte nuspręsti, kokį maistą jums reikės pasiimti.

Lai grupė pasirenka vietą, bet būkite tikri, kad galėsite apžiūrėti tą vietą, prieš pasirinkdami veiklas ir apsispręsdami dėl faktinės stovyklavietės.

Galite pasirinkti stovyklavimo formatą iš Tyrinėtojų klasės. Jei pasirinksite tokį, tai jums reikės atsisakyti šeštadienio vakaro laužo, susipakuoti ir persikelti į kitą vietą taip, kad nereikėtų viso to daryti Sabatos metu.

Mokymo metodai

  1. Pademonstruoti teisingą kuprinės susidėjimo metodą bei turėti „sausų drabužių“, kad paaugliai būtų pasiruošę tikram nuotykiui.
  2. Pasistengti pasikviesti svečią kalbėtoją iš kokio nors žygių klubo.
  3. Prisiminti kompaso naudojimą.
  4. Prisiminti topografinio žemėlapio naudojimą  bei naudoti vieną pažymėti žygio maršrutui.
  5. Peržvelgti reikalingos pasiimti aprangos sąrašą, pvz.:

Apranga: 

  • Geri žygio batai
  • Šortai ir džinsai
  • Vilnonės kojinės (2 poros)
  • Marškinėliai 
  • Vilnonis megztinis
  • Kepurė
  • Apatiniai rūbai pasikeitimui
  • Lengvas plastikinis lietpaltis

Pasiimti kiek įmanoma mažiau, bet visada atminti, kad gali būti šalta net vasarą.

  1. Maistas:  Pasiimti kiek įmanoma džiovinto maisto. Šviežius vaisius nelengva nešti, todėl naudokite džiovintus. Atminkite, kad „išėjęs sotus, gali grįžti alkanas“. 

Keletas patarimų:

Džiovinti žirniai, bulvės, morkos, daržovių, grybų, salierų greitsriubės; džiovinti vaisiai: abrikosai, kriaušės, datulės, razinos; riešutai: anakardžiai, migdolai; pieno milteliai, sausainiai, gėrimai, saldumynai: kremo milteliai, greitai paruošiami pudingai, užkandžių pakuotės; cukrų ir sviestą sudėkite į užsukamus indus.

Nepamirškite susipakuoti maisto ruošimui reikalingų įrankių bei indų. Suplanuokite meniu, tada produktų kiekius, o tada išdalinkite pagal svorį visai grupei. Turėkite sąrašą, kas ką neša.

  1. Apžvelkite žygio taisykles ir žinokite, ką daryti, jei pasiklystumėte. 
  2. Raštu pateikite kelionės ataskaitą. Savo žurnalą pildykite prieš kelionę ir po jos. Po kelionės viskas aprašyta turi būti kiek įmanoma greičiau, kol dar visi įspūdžiai atmintyje yra švieži ir ryškūs. Būtų lengviau, jei kelionės metu savo užrašų knygutėje nuolat ką nors pasižymėtumėte. Žurnalas turi būti įdomus ir naudingas ruošiantis kelionei. Pirmoje dalyje turėtų būti: grupės pavadinimas, dalyviai, kelionės tikslas, datos, vietovė ir autorius. Pagrindinėje žurnalo dalyje turėtų būti dienos veiklų aprašymai, įskaitant orą, stovyklavietės aplinką, maistą, vietovės tipą, ryškesnius orientyrus, vietoves, kurių reikėtų saugotis, gyvūnų ir paukščių gyvenimą, medžių rūšis, krūmus, gėles, įdomius įvykius, kitų reakcijas, įrankių naudojimą, žemėlapius, eskizus, nuotraukas ir t.t. Visuose žurnaluose turi būti ranka pieštas maršruto žemėlapis, kuriame pažymėta apytikslis mastelis, įvairius žemės, jūrų žymėjimai, pasienio kontrolės postai, stovyklavietės, šiaurės kryptis ir data. Žurnale turi būti pilnas įrangos/ aprangos sąrašas – pastabos dėl įrangos ar aprangos pakankamumo ar trūkumo, maisto produktų bei meniu sąrašas, patiekalų tinkamumas, pirmosios pagalbos priemonių naudingumas ir t.t.  Uždaviniai, kurių ėmėsi dalyviai ir individualūs komentarai apie narių lūkesčius, reakcijas ir jausmus dėl kelionės. Pateikimas turėtų būti užrašų sąsiuvinio forma, aplankų segtuvo, fotografijų, garso įrašų ar kitokia vaizdinga forma. 
  3. Siūloma programa
PENKTADIENISAtvykimas į pirmąją vietą Stovyklavietės įrengimasVakarienėSabatos pasitikimasGiesmių laikasGarbinimas 
SABATAKėlimasis ir asmeninis laikas su DievuGarbinimasPusryčiai Sabatos mokyklaPamaldosPietūs Poilsis „Gamtos“ ženklo veiklosVakarienėSabatos užbaigimasDaiktu susipakavimasĖjimas į kitą stovyklavimo vietąStovyklavietės įrengimas
SEKMADIENIS Kėlimasis ir asmeninis laikas su DievuGarbinimasPusryčiai „Gamtos“ ženklo veiklosStovyklavimo veiklosKlasės reikalavimų atlikimasPietūs Susipakavimas Grįžimas namo

Testavimo metodas

Dalyvavimas aptarime ir veikloje.

  • Reikalavimas Nr. 2

Suplanuokite ir pagaminkite tris kartus maistą ant atviros ugnies.

Klasės susitikimai: laikas ne klasėje (geriausiai tai padaryti per dviejų dienų žygį)

Tikslas

Suteikti Vedliams galimybę išmokti pagaminti maistingą patiekalą lauko sąlygomis.

Paaiškinimas

Tai galima padaryti klubo stovyklos ar atskiros grupelės žygio metu. Padėkite jiems išsirinkti maistą, kuris būtų subalansuotas.

Mokymo metodai

Peržiūrėkite įvairių tipų laužus ir taip pat reflektorinės orkaitės naudojimą. Surenkit varžybas, kad išsiaiškintumėte, kas paruoš maistingiausią patiekalą. Pakvieskite tėvus ar kitokius svečius pasidalinti savo patiekalais.

Meniu pasiūlymai:

  • Pirmas patiekalas – grybų sriuba

Antras patiekalas – virtiniai, bulvių košė, žirniai, morkos

Trečias patiekalas – ryžių putėsiai ir vaisiai

  • Pirmas patiekalas – bulvių ir porų sriuba

Antras patiekalas – virtos daržovės, bulvės folijoje, pupelės, morkos

Trečias patiekalas – butterscotch pudingas

Testavimo metodas

Paruošimas ir pagaminimas pakankamą kiekį maisto

  • Reikalavimas Nr. 3

Užbaikite mokymus apie mazgus ir užtvirtinimų rišimus.

Klasės susitikimai: laikas ne klasėje

Tikslas

Kad Vedliai pademonstruotų savo sugebėjimus rišti virvę bei išmoktų, kaip panaudoti sutvirtinimus, jog gyvenimas gamtoje būtų patogesnis.

Paaiškinimas

Šis reikalavimas patikrina, ko išmoko ankstyvose klasėse, bei suteikia galimybę smagiai praleisti laiką. To galima mokyti ir susitikimų vietose, bet daug smagiau tai daryti lauke. Paaugliai turi išmokti pagrindinius tvirtinimus, prieš dalyvaudami veikloje.

Mokymo metodai

Geriausias pateikimo būdas yra:

  1. Demonstravimas
  2. Stebėjimas
  3. Pritaikymas
  • Nustatykite laiko limitą, kada turi būti atlikta užduotis.
  • Staymui duokite juokingus daiktus.
  • Duokite jiems sukurti daiktus, kuriuos jie gali panaudoti stovyklavimo metu, tokius kaip stalą, tiltą, dušo kabiną ar stebėjimo bokštą ir t.t.

Kvadratinis sutvirtinimas. Jis naudojamas, kai strypus norime sutvirtinti kryžmai stačiu kampu. Tvirtinimas pradedamas piemens mazgu ant apatinio strypo toje vietoje, kur kryžiuosis viršutinis strypas.

Apsukite virvės galą ant virvės nejudančios dalies, tada „apvyniokite“ virvę aplink sukryžiuotą dalį, tokiu būdu statmenai sujungdami stypus. Apvinojant, virvė eina virš virušutinio strypo, tada apsukama po kryžmai iš apačios pridėtu strypu ir vėl eina iš viršaus viršutinio strypo. Po trijų ar keturių apsukimų, padarykite du „sutvirtinančius“ apsukimus tarp strypu. Stipriai juos suveržkite. Užbaikite piemens mazgu ant vieno iš strypų. Atminkite: „Pradėkite piemens mazgu , apsukite tris kartus, suveržkite dviem apsukimais ir užbaikite piemens mazgu.“

Įstrižinis sutvirtinimas. Šis sutvirtinimas naudojamas tada, kai du strypai yra linkę skleistis ir kai jie ten kur susikryžiuoja nesusiglaudžia. Tvirtinimas pradedamas medienos mazgu aplink abu strypus. Medienos mazgas yra taip stipriai užveržiamas, kad pritraauktų į krūvą abu strypus.  Tada tris ar keturis kartus apsukama virvė apie vieną strypą, o po to apie kitą. Du užveržimai apsukami toje vietoje, kur susikryžiuoja strypai, o užbaigiama su piemens mazgu ant patogiausio strypo.

Apvalus sutvirtinimas. Šis sutvirtinimas naudojamas sutvirtinti lygegrečiai esančius strypus ir formuojant „pakrypusias kojas“, kurios laiko tiltus ar kažką panašaus. Padėkite šale vienas kito su strypus. Aplink vieną užriškite piemens mazgą reikiamoje vietoje. Suriškite du strypus kartu apsukdami virvę septynis ar aštuonis kartus. Vijos turi būti šalia viena kitos.  Apsukite du sutvirtinimus aplink apvijas tarp strypų. Užtvirtinkite virvę piemens mazgu. 

Pastaba: Šis sutvirtinimas taip pat naudojamas surišant du strypus į vieną ilgą strypą. 

Besitęsiantis tvirtinimas. Šis sutvirtinimas padeda pritvirtinti mažus strypus tinkamu kampu prie ilgo strypo ir naudingas darant stalviršį, sėdynes ir t.t. Norėdami pasidaryti stalviršį, atlikite paeiliui šiuos veiksmus:

  1. Sukapokite šakeles norimo ilgio ir apdailinkite galus. Kitas žingsnis yra rėmas ir įpjovos, kur bus uždėtos mažos šakelės.
  2. Užriškite ant rėmo piemens mazgą viduryje virvės su mazgu apačioje, o galai šonuose. Virvės galai turėtų būti vienodo ilgio. Mazgas turėtų būti užrištas taip, kad virvės galai užveržtų mazgą, kai ji bus rišama aplink ilgą rėmą.
  3. Laikydami vieną virvės galą vienoje rankoje, kitą kitoje, užtempkite virvę ant šakelės, o vėliau tempkite virvę žemyn po rėmu.
  4. Po rėmu virvę sukryžiuokite, padarydami „X“. Tvirtai įtempkite.
  5. Kelkite virves aukštyn ir vėl atlikite kitą sukryžiavimą. Kartokite, kol pritvirtinsite visus pagaliukus.
  6. Užbaikite šteko arba piemens mazgu, o virvės galus užkiškite po paskutiniu pagaliuku. 

Trikojo sutvirtinimas didelėms konstrukcijoms

Padėkite ant žemės tris strypus pakaitomis nukreiptus į priešingas puses. Pradėdami nuo virvės vidurio, apipinkite kiekvieną skersinį kelis kartus su abiem virvės galais. Suveržkite dviem apsukimais tarp strypų (kaip tai daroma Apvaliajame sutvirtinime). Užbaikite Tiesiuoju mazgu ir vidurinį strypą pasukite į šoną.

Reikia šiek tiek praktikos, kaip stipriai reikia suveržti strypus, kad galėtumėte pastatyti trikojį.

Idėjos konstravimo projektams. Konstravimas yra veikla, kuria galite džiaugtis statybos projektuose. Pėdsekiams visada būna labai smagu statyti, naudojant virves, strypus, ir rodyti išradingumą, kuriant struktūras bei susidorojant su iškilusiomis problemomis. Daugeliui pėdsekių projektų taip pat gali būti naudojamos modernios medžiagos bei metodai. Šis skyrius pateikia keletą idėjų dėl konstrukcijos projektų, kuriuos jūs galite pastatyti, bet atminkite, kad patirsite didesnį pasitenkinimą, išrasdami patys, nei tik kopijuodami.

Stovyklos projektai. Kopėčioms reikia naudoti sutvirtinimus – kojoms reikės Apvaliojo sutvirtinimo, pakopoms Kvadratinio sutvirtinimo. Du strypai sujungti kopėčių kojoms yra labai svarbūs, o įstyžinis kojų sutvirtinimas reikalingas stabilumui. 

Kėdutė kojoms pasidėti yra taip pat sutvirtinimo praktikavimasis, bet sunkiausias dalykas yra padaryti kėdę, kuri tikrai būtų patogi! Pačiam atsisėdimui padaryti gali būti naudojamos virvelės ar drobė, bet pasirinkite teisingą išlinkimą (audėklo nukarimą patogiam atsisėdimui). Vartų darymas taip pat gali būti sutvirtinimų praktikavimasis.

Nusileidimas lynu yra geriausiai žinomas ir populiariausias tarp visų projektų.  Darbą galima padalinti į keturias atskiras dalis: šlyties kojos; inkarinis įtempėjas; platforma ir virvės pritvirtinimas medyje; nusileidimo kėdė.

Šlyties kojos turi būti tokio aukščio, kad nusileidimo kėdė žemiausiame taške nekliudytų žemės. Kad šlyties kojos nesvyruotų ir nenuvirstų, sutvirtinkite jas su įtemptais trosais. Inkarinis įtempėjas turi būti toks, kad, kai pagrindinė virvė nuo naudojimo išsitampys, būtų galima ją vėl įtempti. Nepamirškite dėl virvės įtempimo, kur vienas galas pritvirtintas prie medžio, o kitas prie šlyties kojų. Pagrindinė virvė neturėtų būti per daug įtempta, nes nedidelis laisvumas padeda sulėtinti slydimą. Kadangi virvei tenka didelė apkrova, būkite tikri, kad virvė yra geros būklės. Skriemulį gerai sutepkite, nes kitaip bus sunku jį vėl sugrąžinti. Kad pasiektumėte geriausių rezultatų slydimo kelias turėtų būti bent 20 metrų, o nusileidimo kampas ne per status.          

Paprastas virvinis tiltas. Viskas, ko reikia tokiam tiltui, tai dvi virvės ir, žinoma, du tvirti medžiai! Jei tiltas turi kirsti upę, turite sugalvoti būdą, kaip vienas iš jūsų turi persikelti į kitą pusę. Galbūt galite mesti į kitoje pusėje esantį medį virvę su trumpu pagaliuku, kuris tvirtai įsipainiotų tarp šakų, o tada įsisiūbavus peršokti į kitą pusę arba eiti, prisitraukiant viena ranka po kitos. Svarbiausias dalykas, kad abi virvės būtų vienodai stipriai įtemptos. Geriausias įtempimo būdas, tai pasinaudoti skrysčiais. Jei virvės per laisvos, tai tiltas nukars, o viršutinė virvė gali būti net nebepasiekiama! Labai svarbu aplink medžius uždėti apsaugas. Virvių pritvirtinimui aplink medį apsukite virvę du kartus ir naudokite  vieną ir dar pusę Šteko mazgo.

Platforma. Pagrindinis šio statinio reikalavimas yra du ilgi ir gana tvirti strypai, kurie laikys platformą. Visas bokštas gali, būti sukonstruotas ant žemės ir vėliau, traukiant virvėmis, pastatytas, pagrindines kojas įstatant į žemėje iškastas 30 – 50 cm gylio skyles. Kad viskas gerai pasisektų, tiek platformą palaikantys ir tiek įstrižiniai sutvirtinimai turi būti gerai padaryti. Virvelinės kopėčios yra pritvirtinamos prieš pastatant bokštą, bet jos turi būti pritvirtintos ir prie žemės taip, kad jomis būtų lengva lipti. Taip pat turi būti įtempti keturi pagrindiniai trosai, kad bokštas nesukryptų.

Santvarinis bokštas. Šis bokštas gali būti naudojamas įvairiems dalykams, jis suteikia tvirtą platformą, kuri gali būti iki 5 m aukščio nuo žemės. Jis gali būti nuolatiniu statiniu, jei sujungimai sutvirtinti varžtais, arba gali būti išmontuojamas, jei naudojamos virvės. Kaip ir ankstesnio bokšto statyme geriausia sukonstruoti jį ant žemės, o tik po to pakelti. Ši darbo dalis gali būti atliekama lengvai, jei į pagalbą pasitelkiama pagalbinius polius.

Piramidinis bokštas. Čia parodytas statinys yra sudarytas iš dviejų panašių tribriaunių piramidžių, kurios sutvirtintos kartu ir stabilumui palaikyti sutvirtintos įtempiančiomis virvėmis. Lengviausias būdas tai padaryti, tai pastatyti dvi atskiras piramides ir vėliau jas sujungti tarpusavyje, sutvirtinant tris pagrindinius strypus. Visas bokštas po to gali būti pastatomas, pasinaudojant pagalbinėmis virvėmis. Būkite tikri, kad virvelinės kopėčios yra pritvirtintos savo vietoje prieš tai, kai pakelsite bokštą. Bokštas gali būti iki 6 m, tai priklauso, kokio ilgio turėsite strypus.

Virvelinis kabantis tiltas. Šis tiltas statomas pagal tą patį principą, kaip ir didieji kabantys tiltai. 

Aukščiausias taškas  – tai stovyklavimas daugiaaukščiame statinyje, brazilišku stiliumi pėdsekių stovykloje.

Santvaros tinklelių tiltas. Tai tiltas, kuris gali būti statomas su tradicinėmis virvėmis bei strypais arba iš plieninių vandens vamzdžių. Tvirtesnės medžiagos padės išsilaikyti statiniui ilgesnį laikotarpį, nors taip pat gali būti panaudota ir mediena sujungta varžtais. Lengvai yra pasiekiamas 6 m ilgis, sujungimams naudojant virves, o sutvirtinant varžtais, pasiekiami daug didesni ilgiai. Atkreipkite dėmesį, kaip turėklai gali būti sutvirtinti ne tik vertikaliais, bet ir įstrižiniais strypeliais. Tai svarbu padaryti, kad, veikiami svorio, jie nesulinktų. Tiltą lengviau statyti ant upės kranto. Jį lengviau sutvirtinti, statant aukštyn  kojomis, o vėliau, tiesiant per upelį, apversti į reikiamą poziciją.

Besisukančios durys

Tai Rumunijoje pėdsekių klubo sukurtos durys.

Testavimo metodas

Pasirinkto projekto užbaigimas.

  • Reikalavimas Nr. 4

Užbaikite prieš tai neturėtą ženklą iš Vandens, Sporto, Rekreacijos ar Išlikimo gamtoje  meistro apdovanojimo.

Klasės susitikimai: Trys 

Tikslas

Paskatinti Vedlius daugiau domėtis stovyklavimo paslaptimis ir stengtis juos įtraukti, kad tos veiklos taptų jų gyvenimo hobiu.

Mokymo metodai

Visi ženklų reikalavimai randami Pėdsekių ženklų vadove. Padarykite kiekvieno ženklo mokymus kiek įmanoma įdomesniais.  Kur įmanoma apsilankykite atitinkamoje vietoje ar pasikvieskite specialistą, kuris pamokintų ir pakalbėtų grupei.

Testavimo metodas

Instruktorius turi įsitikinti, kad asmuo atliko visus tam ženklui priskirtus reikalavimus.

Pažangesniems

Užbaikite Išlikimo gamtoje meistro kategoriją.

Gauk septynis iš išvardintų:

Kuprinės susidėjimas

Sugebėjimai ir praktika susiję su stovyklavimu 

Stovyklavimo įgūdžiai IV

Valgomi laukiniai augalai

Žygiai

Mazgų rišimas

Laužo sukūrimas ir stovyklos maisto ruošimas

Orientavimasis

Vadovavimas stovyklavimui

Pionieriavimas 

Išlikimo gamtoje lyderystė

Gyvenimas gamtoje

Stovyklavimas žiemą.