Maldos labirintai: šventas kelias, vedantis nežinia kur

Dvasiniai skaitiniai 2025-07-12

Maldos labirintas yra „šventas kelias“, vedantis žmogų aplinkiniu maršrutu į painios konstrukcijos centrą (kur susitinki su Dievu), o paskui ir vėl iš jo. Pasak „Veriditas“ (tai maldos labirinto judėjimo šalininkai), kelionė į ir iš maldos rato turi tris stadijas: apsivalymą (paleidimą – einant vidun), nušvitimą (gavimą – patiriamą rato centre) ir vienybę (sugrįžtant). Labirintas naudojamas palengvinti maldą, meditaciją, dvasinę transformaciją ir paskatinti pasaulinę vienybę.

Labirinto struktūra panaši į budistų mandalas ir japonų dzen kinhin vaikščiojimo meditacijos techniką. Paskutiniame XX a. dešimtmetyje Dženė Hiuston (Jean Houston) krikščioniškam pasauliui vėl pristatė nušvitimo siekimo techniką einant labirintu. Ji susivienijo su Lorena Artres (Lauren Artress), Grace Cathe­ dral San Fransiske dvasine vadove, kad kartu padėtų žmonėms sugrįžti į save ir leistų patiems patirti „dvasią“. Vis dėlto, užuot buvęs dar viena teigiama krikščioniško dvasingumo forma, vaikščiojimo maldos labirintais metodas yra neabejotinai pagoniškas savo kilme ir paskirtimi, net jei ir nesektume visais šio siūlomo metodo žingsniais.

Kiek patyrinėjus, atrandama, kad maldos labirintai buvo tūkstančius metų naudojami įvairiose pagoniškose kultūrose: deivių garbinime, ritualiniuose šokiuose ir ceremonijose, senovės indų gentyse per okultizmo sesijas. Senovinių labirintų įrodymų randame Egipte, Italijoje, Skandinavijoje ir net Šiaurės Amerikoje. Katalikų bažnyčia taip pat įtraukusi labirintų schemas pastatuose ir architektūroje, stabmeldžių metodus naudodama saviems krikščioniškiems tikslams.

Katalikų bažnyčia ne vienintelė priėmė šiuos pagoniškus ritualus iš praeities. Daugybę metų maldos labirintais (ar kitais mistiniais metodais) naudojosi įvairūs tikėjimai. Visai neseniai matėme jų atgimimą ir išpopuliarėjimą naujai iškilusios Bažnyčios, „Naujojo amžiaus“ judėjimuose, taip pat tarp naujųjų pagonių. Vis dėlto, nors maldos labirintai gali atrodyti nekaltai, jie atstovauja kitokiai svetimos, nešventos ugnies formai, ir jų privalome vengti.

Melody Mason