BALTA, JUODA AR PILKA?

Nemylėkite pasaulio, nei to, kas yra pasaulyje. Jei kas myli pasaulį, nėra jame Tėvo meilės (1 Jn 2, 15).

Ar jūs kada nors girdėjote sakant, kad septintosios dienos ad­ventistams nedera šokti, eiti į teatrą, lankytis pasaulietiškuose ren­giniuose? Ar gal bažnytinės taisyklės dėl pasaulietiškų pasilinks­minimų bei pasaulio meilės jau paseno? Gal tai jau tapo įstatymine relikvija, kuri savo jau atgyveno? Yra bažnyčių, kurios teoriškai pri­taria bendrai pozicijai, tačiau prisitaikė prie šiuolaikiškumo. Tad kurgi ta riba? Kaipgi tiksliai nustatyti, kas yra paprasčiausias paprotys, kas yra gerai ir kas blogai?

1 Jn 2, 15 sakoma: „Nemylėkite pasaulio, nei to, kas yra pasauly­je. Jei kas myli pasaulį, nėra jame Tėvo meilės.“ Tai pakankamai aiš­kus teiginys. „Nes visa, kas pasaulyje, tai kūno geismas, akių geismas ir gyvenimo puikybė, o tai nėra iš Tėvo, bet iš pasaulio (16 eil.). Šis tekstas kalba dar konkrečiau. „Praeina pasaulis ir jo geismai. Kas vykdo Dievo valią, tas išlieka per amžius“ (17 eil.).

Šis mokymas labiau nei kas kita pailiustruoja faktą, kad žmogui dažniausiai būna sunku susivokti savyje ar atskirti gera nuo blogio, nes vaizdžiai sakant, dažniausiai jis mato ne baltą, ne juodą, bet pilką. Praktiškai neįmanoma rasti Biblijoje skyrių ar tekstą, kuris tiks­liai paaiškintų kokius nors abejotinus atvejus, todėl velnias daro viską, kas tik nuo jo priklauso, kad tokių neaiškumų būtų kiek galima dau­giau, nes jam patinka tai, ką vadiname „pilka“. Taip pat jis gali ir žmo­nes per „pilką“ nuvesti nuo balto prie juodo, tačiau daug sunkiau yra žmo­nes iškart stumti nuo balto link juodo. Todėl apgavikas taip mėgsta „pilką“.

Istorijoje yra daugybė pavyzdžių, kai žmonės ėjo nuo balto prie juodo ir reikia pastebėti, kad faktiškai jie to nepadarė vienu šokte­lėjimu. Žmogus visada eina pamažu, mažyčiais žingsneliais. Kartais net mažytis pataikavimas piktam priverčia pritarti blogiui. Ypatingais atvejais blogis gali ir nepasireikšti konkrečiu būdu, ir apie jį bus galima teigti tik pažvelgus į ateitį bei matant jo pasekmes. Kaip tik čia ir prasideda pilka juosta. Bet kaip sužinoti, kur yra jos pabaiga? Tokioje situacijoje apsireiškia pats Kristus. Jei tokiose situacijose Jėzus neapsireikštų, mes atsidurtume pačiame dugne. Tačiau Jėzus pažadėjo būti su mumis ir apsireikšti net tokiais momentais. „Jeigu nuklysi nuo kelio į dešinę ar į kairę, girdėsi Jo balsą už nugaros tau sakantį: ‘Štai tikrasis kelias! Juo eikite!‘“ (Iz 30, 21)

Morisas L.Vendenas