GYVENIMAS GAMTOJE

Pėdsekiai -> 4 Metai – ŽVALGAS

Šios dalies tikslas yra tai, kad žvalgai toliau vystytų jų meilę gyvenimui gamtoje ir labiau vertintų florą ir fauną. Kai kurie dalykai gali būti mokomi Sabatos valandomis.

Keturi susitikimai skirti  pagrindiniam kursui ir trys skilčiai „Pažangesniems“. 

  • Reikalavimas Nr. 1

Pastatyti ir pademonstruoti reflektorinės orkaitės naudojimą kažką joje pagaminant.

Klasės susitikimai: Vienas

Tikslas

Išmokti tam tikrų dalykų apie maisto ruošimą stovyklavimo metu.

Mokymo metodai

Reflektorinę orkaitę yra paprasta padaryti, perpjovus kvadratinį kuro kanistrą per pusę, įstrižai pritvirtinti grotelių lentynėlę maistui ir pastatyti arti laužo.

Stovyklavimo sausainių receptas

2 pilnas saujas miltų

2 žiupsnelių druskos (paėmus druską su dviem pirštais)

2 žiupsnius kepimo miltelių (paėmus miltelius su trimis pirštais)

2 piršto storumo gabaliukus margarino ar sviesto

Pakankamai vandens padaryti tešlą.

Suformuokite iš tešlos sausainius. 

 Testavimo metodas

Dalyvavimas veikloje.

  • Reikalavimas Nr. 2

Dalyvauti stovyklavime su dviem nakvynėm. Sugebėti susidėti kuprinę, įskaitant ir asmeninius įrankius bei pakankamai maisto stovyklavimui su dviem nakvynėm.

Klasės susitikimai: Vienas

Tikslas

Leisti dalyvauti stovyklavime ir išmokyti daiktų susidėjimo į kuprinę patogiausia ir funkcionaliausia tvarka.

Mokymo metodai

Prisistatykite grupei su pilnai sudėta kuprine. Grupės  akivaizdoje iškraukite kuprinę ir nurodykite kiekvieno daikto priežastį, kodėl jis kuprinėje, geriausią būdą jį įsidėti ir kur įsidėti. Iškraunant daiktus sugrupuokite, pvz. valgis, miegojimui, apranga, įvairūs ir t.t. Kuprinė turėtų būti panaši į daugelio grupės narių kuprines.

Pateikite keletą minčių, kokių asmeninių reikmenų reikia pasiimti stovyklavimui. paklauskite savęs: „Ko man iš tikrųjų reikia?“ ir atminkite, kad tai turėsite nešti. Jums reikės:

  • Kažką valgyti 
  • Kažko miegui
  • Kažką nuo lietaus
  • Kažko, kas padės nesušalti
  • Kažko, kas padėtų smagiai leisti laiką
  • Kažko palaikyti švarai
  • Kiti dalykai

Kuprinė yra tinkamiausias dalykas neštis savo reikmenis. Jūs norėsite pasiimti savo reikmenims pakankamai didelę kuprinę, bet ji turi būti ne per didelė, nes, kai ji pilna, sunku nešti. Gerai sukrauta kuprinė atrodo tvarkingai ir gerai subalansuota. Gerame kuprinės susidėjime galioja taisyklė „mažiausiai reikalingas pirmas į kuprinę“, didesnių gabaritų daiktai į apačią,  sunkesni į viršų, minkšti tvarkingai sulankstyti prie jūsų nugaros. Kuprinę lengviau nešti su sunkesniu viršumi. Plastikiniai maišeliai palengvina susipakavimą. Atsarginiai maišeliai gali būti paimami suteptiems drabužiams, sušlapusiems dalykams ir keptuvei.

Daiktai, kurių jums gali prireikti skubiai, turi būti viršuje arba lengvai prieinamose kišenėse. Minkštus dalykus dėkite arčiau nugaros, o svorį paskirstykite kuprinėje taip, kad būtų patogu jūsų pečiams ir nugarai.

Reikmenų sąrašas

Reikmenys turi būti padėti taip, kad prireikus būtų galima lengvai juos pasiekti:

  • Pirmosios pagalbos rinkinys – kiekvienas žmogus turi neštis savo pirmosios pagalbos rinkinį, kuriame turėtų būti bent jau binto, žirklutės, pincetas, antiseptinis kremas, žiogeliai. Jie turėtų būti supakuoti kartu vandeniui atspariame maišelyje. Rinkinio vieta gali būti pažymėta ant kuprinės išorės. 
  • Prožektorius – nedidelis, telpantis rankoje. Baterijos keliaujant gali būti išimtos ir įdėtos į maišelį, kad netyčia prožektorius kuprinėje neįsijungtų.
  • Kompasas ir žemėlapis – pėdsekiai, kai stovyklauja, turi visada turėti žemėlapį ir kompasą. Žemėlapis turi būti plastikiniame maišelyje.
  • Lietpaltis ar striukė – apsauganti nuo vėjo ir lietaus. Dabar yra daug įvairių lengvų sintetinių audinių, kurie apsaugo nuo vėjo ir lietaus. 
  • Pinigai – reikia turėti nedidelę pinigų sumą nenumatytiems atvejams. 
  • Degtukai – reikėtų turėti dvi dėžutes abi sudėtos vandeniui atspariuose induose. Jie kuprinėje turėtų būti  įdėti skirtingose vietose. 
  • Tualetinis popierius – dalykas, kuris turėtų būti įdėtas greitai pasiekiamoje vietoje. Turėtų būti įdėtas į plastikinį maišelį. 
  • Nosinaitės – taip pat dalykas, kurio jums gali greitai prireikti. Jas galėtų atstoti  ir tualetinis popierius.
  • Aštrus peilis – kišeninis peilis su dėklu.
  • Virvė – keleto metrų virvė netikėtiems atvejams. (Tai nesusiję su laipiojimo virve.)

Maistas

Peilis, šaukštas, šakutė, puodelis, lėkštė, dubenėlis, puodas maistui gaminti, keptuvė, ploviklis, kempinėlė, rankšluostėlis ir maistas.

Išorinė puodo pusė stovyklavimo metu neplaunama. Juodas puodas greičiau užvirs nei blizgantis. Pajuodavusį puodą susukite į laikraštį, įdėkite į plastikinį maišelį ir į kuprinę. Keptuvė gali būti kaip ir pagrindinė lėkštė, o nešama supakuota kaip ir puodas.

Ploviklis ir kempinėlės yra prabanga, tai jų gali ir nebūti. Svarbiausias dalykas kuprinėje yra maistas. Asmeninis stovyklavimo maistas turi būti paruoštas ir sudėtas, jei įmanoma atskirai. Skardinių niekada nereikėtų imti stovyklavimui. Dabar yra įvairių džiovintų vaisių, ilgai galioja, nėra sunkūs ir užima nedaug vietos. Kasdieniniai maisto produktai kaip druska, miltai, cukrus, kruopos, padažai, sviestas ir t.t. turi būti sudėti į uždaromus plastikinius maišelius. Duona, daržovės, vaisiai ir t.t. gali būti sudėti į plastikinį maišelį. Tokie dalykai kaip kiaušiniai, pomidorai ir t.t., kurie gali susitrinti ir ištepti kitus kuprinės daiktus, turi būti supakuoti ir įdėti į maisto ruošimo puodus arba jų reikėtų vengti.

Daiktai miegojimui

Palapinė, kilimėlis, miegmaišis, Biblija ir Sabatos mokyklos pamokėlė. Supakuota palapinė nešti vienam žmogui gali būti per sunku. Smeigtus, sutvirtinimus gali nešti ir kitas žmogus, taip bus patogiau. Visada gerai turėti specialų kilimėlį miegojimui ant žemės, jis apsaugo jus nuo šaltos žemės ir ant jo minkščiau gulėti.

Kažkas, kas padės nesušalti

Kai renkatės drabužius, gera mintis pasiimti drabužius, kurie tiktų visokiam orui. Kitais žodžiais tariant, visada pasiimkite drabužių šaltesniam orui. Jūs galite nusivilkti, jei karšta, bet negalėsite apsivilkti, jei neturėsite drabužių, kai jums bus šalta. Jums reikia papildom dviejų porų kojinių ir,žinoma, jums reikės paprastų marškinėlių, kelnių, apatinio trikotažo ir t.t. Patartina plastikiniame maišelyje visada atskirai turėti pilną komplektą rūbų.

Švaros palaikymui

Muilas, rankšluostis, kempinė, šukos, dantų šepetukas, dantų pasta, veidrodis.

Kiti dalykai

Priemonė nuo vabzdžių, losjonas nuo saulės, kirvis, galąstuvas, užrašų knygutė ir pieštukas, siuvimo rinkinukas – sagos, smeigtukai, siūlai, adatos ir t.t. Šie dalykai imami, jei kuprinėje yra vietos arba tai būtina jūsų atveju.

Šaltiniai

Pėdsekių vadovas, skautų vadovas. Vietinė biblioteka turėtų turėti šia tema knygų. Internetas

Ilgų distancijų keliautojai dabar sugeba pilnai susidėti kuprinę ne sunkesnę nei 9 kg, įskaitant vandenį ir maistą.

Testavimo metodas 

Dalyvavimas visose veiklose

  • Reikalavimas Nr. 3

Išlaikyti žvalgų pirmosios pagalbos testą.

Klasės susitikimai: Bent du.

Tikslas

Išmokyti žvalgus pagrindinių žinių bei veiksmų tam tikrose pirmos pagalbos srityse.

Paaiškinimas

Mokymo medžiaga paimta iš „St. Johns Ambulance“ arba „Red Cross First Aid“ žinynų. Klasės apmokymui nėra privaloma, kad tai atliktų specialistas, bet pageidautina. Pasikvieskite į pagalbą bendruomenės organizacijų, kurios susijusios su sveikata bei pirmąja  pagalba, atstovus, tokius kaip iš Raudonojo kryžiaus. 

Pirmosios pagalbos užrašai

Elektros šokas

Jei  įmanoma išjunkite elektrą, bet visada atitraukite auką nuo kontakto, panaudodami sausą lazdą, paltą ar kitą nelaidžią medžiagą. Kai tai darote, kojos ir rankos turi būti apsaugotos. Nieko iš to gero, jei bus du nelaimingi atsitikimai. Jei auka nebekvėpuoja, pradėkite dirbtinį kvėpavimą ir patikrinkite pulsą ties miego arterija. Atminkite D.K.C.S. procedūrą. Visi elektros sukelti nudegimai yra stipresni, nei atrodo. Net jei auka atsipeikėja, vis tiek svarbu pasikonsultuoti su gydytoju.

Apsinuodijimas

Nuodai gali būti kieti, skysti ar dujų pavidalu.

Jie gali būti:

  • Suvartoti per burną
  • Įkvėpti per nosį
  • Absorbuoti per odą ar įšvirkšti

Ramybė, o ne panikavimas yra būtina, gydant apsinuodijimus. Kadangi prevencija yra geriau, nei gydymas, būkite tikri, kad visi nuodai yra teisingai paženklinti ir laikomi vaikams neprieinamoje vietoje. Niekada nepalikite nuodingų medžiagų atviro indo.

Bendros apsinuodijimo gydymo taisyklės

  1. Apsaugokite save, kad nuodai jus nepaveiktų.
  2. Patraukite auką nuo pavojingo šaltinio.
  3. Nuplaukite nuo odos nuodus.
  4. Paruoškite medicininei pagalbai.
  5. Atskieskite, pašalinkite ar neutralizuokite nuodus.
  6. NEDUOKITE … skysčių, jei auka yra be sąmonės.
  7. NEDUOKITE … vėmimą skatinančių, jei nuodai yra griaužiantys.
  8. DUOKITE gydytojui nuodų pavyzdžių ar išvemkite.
Bendri nuodai
Žibalas, degalai, terpentinasNeduoti vėmimą skatinančiusDaug pieno
Rūgštys Neduoti vėmimą skatinančiusPienas ar vanduo ir kiaušinio baltymai
Šarmai Neduoti vėmimą skatinančiusCitrinos rūgštis, kiaušinio baltymai
Baliklis ar fenolisNeduoti vėmimą skatinančiusPienas, kiaušinio baltymai
Alkoholis, insekticidai, degtukų galvutės, tabletėsDuoti vėmimą skatinančius

ATMINKITE: Jei nuodai yra griaužiantys (degina ryjant) NEDUOKITE VĖMIMĄ SKATINANČIŲ. Jei abejojate duokite daug pieno.

VĖMIMĄ SKATINANTYS: bet kokiu atveju siekite medicininės pagalbos. Jei žmogus nebekvėpuoja, pradėkite dirbtinį kvėpavimą.

  • Paveiktą vietą nuplaukite su muilu ir vandeniu. Jei įmanoma nusiprauskite po dušu.
  • Išmeskite drabužius.
  • Duokite pacientui gerti daug vandens ar pieno,
  • Skatinkite vėmimą, jei buvo praryta cheminė medžiaga.
  • Jei nebekvėpuoja pradėkite dirbtinį kvėpavimą.
  • Greitai perkelkite pacientą į gryną orą.
  • Simptomai: pilvo skausmai, vėmimas ir viduriavimas.
  • Siekite medicininės pagalbos.

Traukuliai

Epileptikų trukuliai nėra įprasti. Auka gali dūsauti ar verkti, kristi ant žemės, kurį laiką būti nejudrus, vėliau pradėti purtytis. Iš burnos gali eiti putos ir pamėlti. Pacientas nevaldomas būna retai. Apsaugokite auką nuo pavojų, bet nevaržykite judesių. Jei pasitaiko galimybė, tarp dantų įdėkite ką nors minkštą. Jei pacientas nepaeina, palikite jį sėdėti. Ieškokite medicininės pagalbos. Jei užmiega nežadinkite.

Konvulsijos

Jos dažniausiai pasitaiko mažiems vaikams, ir gali kilti dėl virškinimo sutrikimo, dantų dygimo, aukštos temperatūros ar vidurių užkietėjimo. Vaikas gali išlenkti nugarą, trūkčioti galūnes, vartyti akis ir net pamėlti.

Atpalaiduokite drabužius, duokite gaivaus oro, sumažinkite temperatūrą šluostydami drėgna kempine ir ieškokite medicininės pagalbos.

Svetimkūnis akyje

Netrinkite akies. Praplaukite nedidele srovele vandens iš krano iš išorinio į vidinį akies kampą. Akių vonelės turi būti švarios. Jei padedantis gali matyti svetimkūnį, sudrėkinkite vatos gabalėlį ar švarios nosinės kampą ir švelniai nuimkite svetimkūnį nuo akies paviršiaus. Jei svetimkūnis yra ant rainelės ar įstrigo į akies paviršių arba žinoma, kad tai yra aštrus svetimkūnis, tučtuojau turi būti siekiama medicininės pagalbos. Chemikalai degina – tučtuojau nuplaukite su vandeniu ir tuojau ieškokite medicininės pagalbos.

Svetimkūnis nosyje ir ausyse

Svetimkūniai iš nosies ir ausų turi būti išimti daktaro.

Lūžiai

Lūžiai gali būti dėl tiesioginių (tokių kaip smūgis ar kritimas) ir netiesioginių (kai įtrūkimas atsiranda šalia tiesioginio smūgio) veiksmų arba raumenų judėjimo (kai kelio girnelė ar šlaunis gali lūžti dėl staigaus judesio ar keliavimo). Lūžiai atpažįstami iš pažeistos vietos skausmo ir diskomforto, tinimo, galūnės jėgos praradimo, deformacijos, kaulo nestabilumo, nenatūralus judėjimas ir kaulo girgždėjimas, kurį gali jausti sužeistas žmogus. Lūžiai klasifikuojami į uždarus, kai odos paviršius nėra pažeistas, atvirus, kai yra žaizda, ir sudėtingus, kai yra ir uždaras, ir atviras lūžiai, kai susijęs su svarbesnių kūno dalių vietų sužalojimu tokių, kaip smegenys, plaučiai, pagrindinės kraujagyslės ar nervai, gydimas, kuris turi pirmenybę.  

Jei abejojama, su sužeista vieta elkitės kaip su lūžiu, nebent gyvybei gresia pavojus dėl gaisro, kylančio vandens ar kitokių pavojų. NEJUDINKITE paciento, kol nepasirūpinote ir nesutvirtinote lūžių. Visais lūžio atvejais yra pavojus, kad dar labiau bus sužalotos galūnės ar kūno dalys, jei yra judinamos prieš imobilizuojant.

Imobilizuoti galime tada, kai sužeistą galūnę ar kūno dalį laikome kiek įmanoma natūralesnėje padėtyje, panaudojus tvarsčius, diržus ir kamšalus.

Sulūžęs raktikaulis:

Sulūžus raktikauliui, pacientas laikys alkūnę, kad sumažintų skausmą, ir palenks galvą į sužeistą pusę. Įprasta priežastis yra kritimas su ištiesta ranka ar pečiu. Tai labai dažnas sportinis susižalojimas.

  • Pašalinti ar atlaisvinti sužeistoje pusėje drabužius ar diržą.
  • Padėkite kažką minkšto po pažastimis ir krutinės ląsta nugaroje ir priekyje.
  • Vyniokite platų tvarstį po pažastimi dešinėje pusėje, per petį ir užriškite nugaroje.
  • Pakartokite tai kairėje pusėje.
  • Paimkite trečią bintą ir suriškite kilpas tarp menčių.
  • Patikrinkite ar cirkuliacija normali, čiuopdami abiejų rankų pulsą.

Sulaužytas žastikaulis:

  • Pariškite ranką ant pakabinto ant kaklo tvarsčio.
  • Padėkite kažką minkšto tarp alkūnės ir krutinės.
  • Pritvirtinkite galūnę prie kūno virš sužeistos vietos ir žemiau jos.
  • Patikrinkite ar kraujas cirkuliuoja per ranką, patikrindami pulsą ties riešu.

Sulaužytas dilbis arba riešas:

  • Naudokite paminkštintą įtvarą priekyje ir už dilbio – įtvaras turi būti nuo alkūnės iki pirštų galiukų. 
  • Pritvirtinkite galūnę tvirtai prie įtvaro trimis tvarsčiais, pirmą tarp lūžio ir alkūnės antrą tarp lūžio ir plaštakos, trečią palaikantį ranką su įtvaru,
  • Pariškite ranką ant pakabinto ant kaklo tvarsčio.
  • Patikrinkite pulsą,

Bintavimas ir įtvarai

Trikampinis tvarstis ant galvos:

  • Uždėkite trikampio pagrindą ant kaktos, o galus apsukite aplink galvą, sukryžiuodami nugaroje ir surišdami galus vėl ant kaktos. 
  • Trikampio viršūnę pakelkite į viršų ir pritvirtinkite su žiogeliu.

Plaštakos bintavimas:

  • Padėkite ranką ant tvarsčio delnu žemyn taip, kad riešas būtų ant trikampio pagrindo, o pirštai būtų nukreipti į trikampio viršūnę.
  • Trikampio viršūnę užlenkite ant rankos paviršiaus.
  • Likusį tvarstį tvarkingai sulenkite.
  • Galus užriškite ant riešo išorinėje pusėje.

Pėdos bintavimas:

Panašu kaip ir plaštakos bintavimas.

  • Padėkite pėdą ant tvarsčio taip, kad jo kulnas būtų ant trikampio pagrindo, pirštai nukreipti į trikampio viršūnę.
  • Trikampio viršūnę užlenkite ant pėdos viršaus.

Kaklo ir riešo įtvaras:

  • Padėkite dilbį ant krutinės, nukreiptais pirštai į priešingą petį.
  • Perkiškite ranką bei riešą per „Piemens“ mazgą, pats mazgas turi būti nykščio pusėje, ir užlankstykite tvarstį abiejuose riešo pusėse.
  • Tvarsčio galus suriškite virš raktikaulio iš abiejų pusių.
  • Patikrinkite cirkuliaciją.
  • Jei sužeistas ir petys, apatinį tvarsčio galą apsukite aplink dilbį bei po sužeistos pusės pečiu suriškite galus mazgu. Tokiu būdu visas sužeistos rankos svoris bus nešamas nesužeisto peties.
  • Turėtumėte sugebėti panaudoti sužeistam gulinčiam žmogui diržą.
  • Trikampio tvarsčio vieną galą padėkite po sužeistos pusės pečiu.
  • Lai tvarstis kabo ant krutinės sužeistos rankos alkūnės aukštyje.
  • Sulenkite sužeistą ranką, laikydami dilbį priešais tvarstį ir pakeldami ranką penkis centimetrus aukščiau už alkūnę, o ištiesti pirštų galiukai turi siekti tvarsčio pagrindą.
  • Žemyn nusileidusį tvarsčio kampą pakelkite aukštyn uždengdami sužeistos pusės dilbį bei petį ir abu tvarsčio galus užriškite už kaklo.
  • Priekyje tvarstį sutvirtinkite žiogeliu.

Krutinės arba nugaros tvarstis:

  • Padėkite trikampinį  tvarstį prieš krutinę (arba nugarą) taip, kad viršūnė būtų prie peties. 
  • Lai ligonis ten palaiko viršūnę.
  • Dabar sulenkite pagrindą tiek aukštai, kiek pageidaujate.
  • Apsukite galus aplink kūną ir suriškite žemiau peties. Visada palikite vieną ilgesnį galą.
  • Paimkite tą galą ir pakelkite jį prie peties surišdami jį su tvarsčio viršūne.

Dilbio įtvaras:

  • Nesukite ir nelinguokite rankos, norėdami išsiaiškintumėte, ar ji lūžo.
  • Geriausia naudoti du įtvarus. Vienas eitų nuo alkūnės iki pirštų  delno pusėje, o kitas būtų priešingoje pusėje.
  • Sulenkite kelis trikampinius tvarsčius į kaklaskarės  formą  ir naudokite juos sutvirtinti ir išlaikyti vietoje įtvarus. Geriausia yra turėti tris ar keturis, bet tiks ir du.
  • Jei turima medžiagos, ją reikėtų padėti po įtvarais.
  • Kai įtvarai pritvirtinti, ranką pariškite.  

Plaštakos ar riešo įtvaras:

  • Susižeidus plaštaką ar riešą, pakanka vieno įtvaro. Turėtų būti įdėtas paminkštinimas ir tęstis nuo alkūnės iki pirštų galiukų.
  • Padėkite jį delno pusėje ir tvirtai sutvarstykite.
  • Po to ranką pariškite. 

Testavimo metodas

Instruktorius praveda egzaminavimą.

Žvalgas neįvykdo visus reikalavimus Pirmosios pagalbos ženklui gauti. Jei kas nors nori užbaigti, tai turės atlikti visus reikalavimus tiek Žvalgo, tiek Keliautojo, tiek Vadovo klasių.

Pažangesniems

  • Reikalavimas Nr. 1

Užbaikite Orientavimosi ženklą.

 Klasės susitikimai: Trys 

Orientavimosi ženklo reikalavimai

  1. Paaiškinti, kas yra topografinis žemėlapis, ką jame gali įžvelgti ir kam jis naudojamas.
  2. Įvardinti mažiausiai dvidešimt ženklų ir simbolių, naudojamų topografiniuose žemėlapiuose.
  3. Duoti orientacinio kompaso nomenklatūrą.
  4. Žinoti žemiau pateiktų terminų reikšmes:
  1. Aukštis
  2. Kontūro intervalas
  3. Žemės formos
  4. Atstumas
  5. Skalė
  6. Mastelis
  7. Azimutas
  8. Atgalinis azimutas
  9. Tikroji šiaurė
  10. Magnetinė šiaurė
  11. Deklinacija
  1. Parodyti, kaip nustatyti magnetinį azimutą.
  2. Parodyti, kaip eiti magnetinio azimuto kryptimi.
  3. Žinoti metodus, kaip pakoreguoti deklinaciją, ir kada koregavimas būtinas.
  4. Sugebėti orientuotis aplinkoje ir žemėlapyje iš pažiūrėjimo ir su kompasu.
  5. Paaiškinti rezekciją ir jos naudojimą.
  6. Įrodykite savo sugebėjimą naudotis kompasu einant 1,6 km su bent jau penkiais pateiktais rodmenimis ar kontroliniais punktais.
  • Reikalavimas Nr. 2

 Sugebėti uždegi laužą lietingą dieną arba sniege. Žinoti, kur galima susirasti sausos medžiagos palaikyti laužo degimą. Parodyti sugebėjimą tinkamai įveržti ir pakeisti kirvio kotą.

Jei sniego daug, sudėkite viena šalia kitos malkas, kad ant sniego susidarytų platforma, ir tada ant platformos viršaus sukurkite ugnį. Ieškokite prieglaudos nuo lietaus: urvo, iškyšos, didelių rąstų, medžių ir t.t.

Ieškant sauso kuro, kai aplinkui viskas atrodo yra šlapia, pažvelkite į stovinčių medžių negyvas šakas. Viduje medis, paprastai, būna sausas, tokios sausos bus ir kabančios šakelės. Daug kelmų ar mirusių medžių gulinčių ant žemės viduje turi sausos medienos arba po jais sausų lapų, kur sniegas ar lietus jų nepalietė. Uolos ir iškyšos lapų ir šakų  spintelės. Nepamiškite nutrupėjusios medžių žievės. Išmintinga keliaujant link stovyklavietės šiek tiek pasiimti medienos su savimi. Turėkite pakankamai degtukų visiems nenumatytiems atvejams, pageidautina, kad juos turėtumėte skirtingose kuprinės vietose ar skirtingose kišenėse. 35 mm foto juostelių dėžutės yra puiki talpa degtukams laikyti. Jos yra atsparios vandeniui ir sandariai užsidaro dangtelis. Į tapačią dėžutę įsidėkite šiek tiek švitrinio popieriaus uždegimui. Parafine išmirkyti degtukai yra taip pat apsaugoti nuo sudrėkimo.

Kaip pakeisti kirvio kotą.

Sulūžusį kotą dažnai sunku ištraukti. Geriausias ir lengviausias būdas jį išdeginti. Kirvis turi būti užkastas po žemėmis iki koto ir ant jo užkurtas laužas. Žemė apsaugos ašmenis. 

Jei jums prireikia naujo koto, esant miške, tai būkite tikri, kad pasidarysite gerą. Pasirinkite  žinomą jūsų teritorijoje elastingą kietmedį. Išdrožkite tinkamos formos ir apgrandykite pjovimo kraštus su stiklo šuke. Įdėkite kotą į kirvį po to medinį pleištą. Medinį pleištą darykite iš sauso kietmedžio, bet jo nenupjaukite, kol kirvis nebus panaudotas kelis kartus, tada dar pakalkite pleištą ir apdailinkite. Labai svarbu tvirtas kotas. Jei kotas nesilaiko tvirtai, ištraukite ir padarykite dvi įpjovas. Įdėkite atgal ir įdėkite du kietmedžio ar geležies pleištus. Nupjaukite išsikišusias dalis. Kreivas ar iškrypęs kotas, žinoma, turėtų būti pakeistas.

  • Reikalavimas Nr. 3

Atlikite vieną iš žemiau pateiktų reikalavimų:

  1. Žinoti kaip atrodo, paruošti ir suvalgyti dešimt laukinių augalų.
  2. Sugebėti perduoti ir suprasti 35 semaforo raides per minutę pagal semaforo kodą.
  3. Sugebėti perduoti ir suprasti 15 raidžių naudojant Morzės abėcėlę.
  4. Sugebėti perduoti ir suprasti Mt 24 skyrių gestų kalba.
  5. Dalyvauti nesudėtingoje skubios paieškos ir gelbėjimo operacijoje, naudojant raciją.

Klasės susitikimai: Vienas ir dar vienas ne klasėje.

Šaltiniai

  1.  Pateikite jūsų vietovės augalų sąrašą ir pateikite savo sudarytą prieinamų šaltinių sąrašą. Galbūt jūs norėsite tuo pačiu metu užbaigti ir ženklą „Valgomi laukiniai augalai“.
  2. Sugebėti perduoti ir suprasti 35 semaforo raides per minutę pagal semaforo kodą. Žiūrėkite į Tyrinėtojų klasės medžiagą. Jūs galbūt norėsite tuo pačiu metu užbaigti ir „Bendravimo ženklą“.
  3. Sugebėti perduoti ir suprasti 15 raidžių naudojant tarptautinę Morzės abėcėlę.
SkaitmuoKodas
0—–
1·—-
2··—
3···–
4····-
5·····
6-····
7–···
8—··
9—-·

Kodo mokymasis

Mokykitės kodą pagal garsą, o NE įsimindami tik mažus taškelius ir linijas. Tapkite paprasčiausiu garsiniu signalizatoriumi ir lai jūsų draugas daro tą patį; tada atsisėskite skirtinguose kambariuose ir signalizuokite vienas kitam. Neskubėkite. Mokykitės pamažu. Išmokite išgirsti raides. Lai kiekvienas brūkšnelis būna trijų taškelių ilgumo, o pauzė tarp raidžių brūkšnelio ilgumo, tarpas tarp žodžių – penkių taškų ilgumo. Atsakoma tokiu greičiu, kokiu buvo siųsta pašnekovo žinutė.. Įsisavinkite tai iš pat pradžių, o greitis ateis savaime.

Žemiau pateiktos vienuolika raidžių, kurias lengva išmokti per kelias minutes:

E  I   S  H  ti ti – titi – ti – titi – ti – ti – tiTM OKtata- tata – ta – tata – ti – taAN Rti – tata – ti ti – ta – ti 

Dabar pasipraktikuokite, panaudodami šias raides siunčiant sakinį: Timas ten; Eisim morkos ir t.t. Sugalvokite sakinius patys. Bus smagu pasiųsti žodį iš raidžių, kurias jau žinote. Nesistenkite išmokti visos abėcėlės vienu prisėdimu. Kartas nuo karto pridėkite po kelias raides ir patys nepastebėsite, kaip išmoksite visus kodus.

Mojavimas vėliavėlėmis

Tam reikės dviejų vėliavėlių po 60 cm kvadrato. Vienos raudonos su 20 cm baltu kvadratu viduryje, kitos baltos su raudonu kvadratu viduryje.  Kiekviena pritvirtinta raišteliais prie maždaug 1 m ilgio lazdelės. Aukštesniems gali būti patogiau ilgesnės lazdelės.

Pasirinkite vėliavėlę, kuri ryškiau išsiskiria iš jūsų bendro aplinkos vaizdo. Balta geriau stovint prieš medžius; raudona dažniausiai geriau esant dangaus vaizdui.

Naudojant Morzės kodavimą, vėliavėlė yra leidžiama į dešinę vietoj „ti“ ir į kairę vietoj „ta“. 

Laikant tiesiai, laikykite už lazdelės apačios su kaire ranka virš diržo vagies. Dešinę ranką laikykite maždaug 30 cm aukščiau kairės, įsikibusią į lazdelę prieš savo nosį ir šiek tiek pasvirusią į priekį.

Kad padarytumėte ženklą „ti“, laikykite kairę ranką ten, kur ji yra ir pamokite stiebą žemyn į dešinę ir vėl aukštyn. Judėkite pagal aštuoneto figūrą, išlaikydami stiebą taip, kad vėliavėlė nesusiraizgytų.

Kad padarytumėte ženklą „ta“, atlikite tą patį judesį tik į kairę. Kai „ti“ ir „ta“ būna kartu, atlikite vieną ilgą aštuoneto judesį nuo apačios vienoje pusėje iki apačios kitoje pusėje ir vėl aukštyn.

Mostelėjimas į priekį atliekamas vėliavėlę nuleidžiame žemyn prieš jus.

Signalizavimo komanda susidaro iš dviejų jaunių: „signalizuotojo“ ir „raštininko“. Siunčiant žinią, raštininkas diktuoja žinią žodis po žodžio signalizuotojui, kuris ją siunčia. Kai žinia gaunama, signalizuotojas priima žinią ir diktuoja ją raštininkui, kuris ją užrašo. Jei signalizuojama tolimu atstumu, kur reikalingi žiūronai, tada reikia pridėti ir „stebėtoją“, kaip trečią žmogų su žiūronais.

Ryšio užmezgimui siunčianti komanda atsistoja atviroje vietoje ir pasirenka tinkamesnę, labiau kontrastuojančią su aplinka vėliavėlę. Signalizuotojas pradeda siųsti ilgas „A“ raidės serijas. Kai priimanti komanda pastebi, jie užima savo poziciją ir  priimantis signalizuotojas mojuoja „K“ (anglu kalboje prasidedantis šia raide žodis reiškia „ aišku“) raidę, reiškiančią, jog jis ir jo raštininkas yra pasiruošę priimti.

Siunčiantis raštininkas pasako pirmąjį žodį, o signalizuotojas jį pasiunčia. Jis sudaro visą laišką su visais jo „ti“ ir „ta“ nesustodamas. Bet  jis trumpai sustoja vertikalioje padėtyje po kiekvienos raidės ir atlieka mostą į priekį kiekvieno žodžio pabaigoje, tada vėliavėlę nuleidžia ir stebi priimantį signalizuotoją. Jei priėmėjas gavo aiškų signalą, jis pamojuoja atgal „E“, o siuntėjas tęsia toliau.

Sakinio pabaigoje signalizuotojas atlieka du mostus į priekį. Žinios pabaigoje jis signalizuoja „AR“ kaip vieną raidę. Tada jis laukia, kol priėmėjas patikrins žinią ir pamos „R“, reiškiančią, kad gavo visą aiškią žinią. Ir tik tada signalizuotojai pasitraukia – nebent nori pakartoti.

Signalizuotojas gali padaryti klaidą. Jei taip nutinka, jis tučtuojau meta vėliavą į priekį ir tada atlieka aštuonis „ti“ ir mostą į priekį, o tada laukia atsakant „E“ raide. Tada jis vėl iš naujo siunčia suklystą žodį. Jei priėmėjas nesupranta žodžio, jis signalizuoja „IM!“ kaip vieną raidę, o siuntėjas kartoja paskutinį siųstą žodį. Visame signalizavime tikslumas yra svarbiau nei greitis. Greitis ateis natūraliai su praktika. Daugiau medžiagos yra Tyrinėtojų klasės medžiagoje. Šiuo metu jūs galbūt norėsite užbaigti Bendravimo ženklą.

  1. Sugebėti perduoti ir suprasti Mt 24 skyrių gestų kalba. Šiuo metu jūs galbūt norėsite užbaigti Gestų kalbos ženklą. Jūs galite naudoti abėcėlės gestus kaip vieną iš įvairių žodžio rodymo formų. Gali prireikti instruktoriaus.