Tu parodysi man taką, kuris veda į gyvenimą. Tavo Artume – džiaugsmo pilnatvė, Tavo dešinėje – amžina linksmybė. (Psalmynas 16, 11)
Vieno prestižinio Rytų universiteto tyrinėtojai analizavo beždžiones motyvuojančius veiksmus. Parinkę eksperimentui suaugusį beždžionės patiną, jie uždarė jį į narvą ir ėmė akylai stebėti bei užsirašinėti. Jie stebėjo, kaip beždžionė miega, ėda ir poruojasi. Jie stebėjo šios beždžionės santykius su jos jaunikliu.
Paskui mokslininkai pritvirtino beždžionei prie galvos elektrodą, ir stimuliuojamos smegenys sukeldavo malonumo pojūtį. Gyvūnas buvo išmokytas pats paspausti „malonumo mygtuką“. Dabar beždžionė turėjo raktą į laimę – šį mygtuką.
Veikiai beždžionė taip įniko į malonumus, kad ėmė ignoruoti savo mažylį, ėdalą ir net savo partnerę. Aukščiausias šios beždžionės tikslas buvo malonumas – nervų galūnėlių stimuliavimas, darant tai, kas padėdavo pasijusti gerai. Pagaliau gyvūnas iš malonumo ėmė nebetekti sąmonės. Pernelyg stiprus stimuliavimas pražudė beždžionę.
Nuodėmė yra siaubingas dalykas, panašus į beždžionės „malonumo mygtuką“. Ji sukuria malonumo iliuziją. Jei taip nebūtų, niekas ja nesimėgautų. Visa problema, kad tas malonumas tėra trumpalaikis; jis destruktyvus.
Mozė „verčiau pasirinko su Dievo tauta kęsti priespaudą, negu laikinai džiaugtis nuodėmės malonumais“ (Laiškas hebrajams 11, 25). Nuodėmės teikiami malonumai greitai praeina ir palieka tuštumą. Kai burbulas sprogsta, sielą užlieja baimės skysčiai. Laimė, Jėzaus džiaugsmas yra amžinas. Gilus, vidinis dieviškas džiaugsmas išlieka. Psalmistas pavadino Dievą savo „didžiu džiaugsmu“ (Psalmynas 43, 5). Izaijas liudija, kad Dievas suteiks mums „džiugesio aliejaus vietoj gedulo“ (Izaijo pranašystė 61, 3). Jeremijas pavadino Dievo Žodį atnešusiu „džiaugsmą ir širdies linksmybę“ (Jeremijo pranašystė 15, 16). Jėzus sako, kad Jo džiaugsmas išlieka mumyse (Evangelija pagal Joną 15, 11). Paulius meldžiasi, kad jo laiškų skaitytojai būtų kupini „visokių džiaugsmų ir ramybės“ (Laiškas romiečiams 15, 13). Jokūbas pataria laikyti išbandymus „tikru džiaugsmu“ (Jokūbo laiškas 1, 2).
Sugrįžęs mūsų Viešpats pasakys: „Gerai, šaunusis ir ištikimasis tarne! Kadangi buvai ištikimas mažuose dalykuose, Aš tau pavesiu didelius. Eikš į savo šeimininko džiaugsmą!“ (Evangelija pagal Matą 25, 21). Mūsų Viešpats siūlo kai ką daug daugiau negu laikinas, trumpalaikis, iliuzinis malonumas. Jis siūlo gilų, išliekantį Savojo Artumo teikiamą džiaugsmą dabar ir per visą amžinybę. Aišku tik viena – kito tokio džiaugsmo niekur nerasite.
Markas Finlis