Neseniai iškilusi Bažnyčia: naujai išrandama Bažnyčia

Dvasiniai skaitiniai 2025-04-30

III dalis


Leonardo Svito pažiūros yra tokios pat trikdančios. Savo knygoje Quantum Spirituality („Kvantinis dvasingumas“) Svitas teigiamai vertina jėzuitų filosofą Karlą Ranerį (Karl Rahner) ir sako: „Rytojaus krikščionis bus mistikas, patyręs kai ką nuostabaus, arba jis bus niekas.“

Kviesdamas žmones iš visų krikščioniškų tikėjimų burtis, Svitas menkina Kristaus kraujo reikšmę, skelbdamas, kad visi dvasiniai keliai – net ir nesusiję su Kristumi – yra vienodai tinkami ir veda pas Dievą. Panašu į kitą šūkį: „Visi keliai veda į Romą!“ Bet Biblija moko ne taip. „Ir nėra niekame kitame [kalbant apie Kristų] išgelbėjimo, nes neduota žmonėms po dangumi kito vardo, kuriuo galėtume būti išgelbėti.“ (Apaštalų darbų 4, 12)

Denas Kimbelas (Dan Kimball), Vintage Faith Bažnyčios Santa Kruze, Kalifornijoje (JAV), pastorius, dar vienas žinomas naujai iškilusios Bažnyčios judėjimo vadovas, parašė knygą The Emer­ ging Church: Vintage Christianity for New Generations („Naujai iškilusi Bažnyčia: senovinė krikščionybė naujoms kartoms“). Iš pirmo žvilgsnio Kimbelo mintys neatrodo pavojingos, bet pažvelkime, ką jis sako apie pasaulį ir šiandieninę krikščionybę:

„Po­krikščioniškame pasaulyje pliuralizmas tampa norma. Budizmo, Vikkos, krikščionybės, islamo, induizmo ar eklektikos (tai yra, pasirinkimo iš daugybės skirtingų galimybių) derinys – viskas yra mūsų dalis.“
Jis tvirtina, kad mokymosi pagrindas persikėlė iš loginio ir racionalaus į išgyvenimų ir mistikos sritį. Pabrėždamas daugybės jutiminių išgyvenimų garbinant Dievą svarbą (žvakės, smilkalai ir t. t.) ir aiškindamas, kodėl taip svarbu išjungti šviesas, Kimbelas skelbia: „Naujai iškilusioje kultūroje tamsa simbolizuoja dva­singumą.“ Jis kalba toliau: „Matome tai budistų šventyklose, taip pat katalikų ir ortodoksų bažnyčiose. Tamsa pranašauja, kad čia vyksta rimti dalykai!“

Melody Mason