Pasirinktas požiūris (Arūnas Čerkesas)

Teologiniai straipsniai 2011-02-04

Kuo ilgiau gyvenu, tuo geriau suprantu, kokį svarbų vaidmenį mano gyvenime atlieka mano požiūris. Tai svarbiau už mano praeitį, už išsilavinimą, pinigus, aplinkybes, nesėkmes, pergales, kitų žmonių nuomones ar jų poelgius.
Nuostabus dalykas yra tai, kad mes kasdien galime apsispręsti, kokį požiūrį pasirinksime. Mes negalime pakeisti savo praeities, pakeisti žmonių, kurie elgiasi vienai ar kitaip. Bet mes galime pakeisti savo požiūrį į tai.
Pritariu girdėtai nuomonei, kad gyvenimas yra 10 proc. to, kas mums atsitinka ir 90 proc. – kaip mes į tai reaguojame. Mūsų pareiga pasirinkti tinkamą požiūrį.
Kas yra požiūris? Tai – vidinis nusistatymas arba jausmas kuris keičia mūsų nuomonę apie kažką tai. Galime pamąstyti apie keletą artimos reikšmės žodžių. Požiūris – tai būdas, tonas, nusistatymas, nusiteikimas, nuomonė, savitvarda, perspektyva, pažiūrų sistema, pasaulėžiūra, dvasinė būklė.
Kas yra svarbiausia mūsų gyvenime? Noriu prisiminti galbūt daugeliui girdėtą pasakojimą. Atėjęs į auditoriją skaityti paskaitos filosofijos profesorius pasidėjo ant stalo stiklainį ir pridėjo į jį didelių akmenų. Po to paklausė studentų, ar stiklainis pilnas? Šie patvirtino. Tada profesorius išsiėmė iš krepšio skardinę nuo kavos, pilną smulkių akmenėlių, ir supylė juos į stiklainį. Akmenukai gražiai užpildė tarpus tarp didelių akmenų. Profesorius vėl paklausė studentų, ar stiklainis pilnas, ir šie juokdamiesi jam pritarė. Tada profesorius išsitraukė iš kišenės maišelį smėlio ir supylė jį į stiklainį. Smėlio kruopelės subiro į pačius mažiausius plyšelius tarp akmenų, visiškai  užpildydamos stiklainį. Ir vėl profesorius paklausė studentų, ar dabar stiklainis pilnas. Šie vėl atsakė. kad taip. Tada profesorius paėmė nuo stalo du puodelius arbatos ir supylė juos į stiklainį. Arbata subėgo ir susigėrė. Studentai nusijuokė.
– Taigi, – tarė profesorius, – dabar  įsivaizduokite, kad šis stiklainis yra jūsų gyvenimas. Didieji akmenys simbolizuoja svarbiausius jūsų gyvenimo dalykus: šeimą, vaikus, draugus, mylimąjį, sveikatą, darbą. Net jei visa kita dingtų, jie vis tiek liktų jums svarbūs ir suteiktų jūsų gyvenimui prasmę. Smulkūs akmenėliai yra antraeiliai, mažiau svarbūs dalykai: automobilis, butas, studijos. Smėlis simbolizuoja visai nesvarbius, nereikšmingus, netgi lėkštus dalykus. Ir jeigu jūs iš pradžių pilsite smėlį, tai jame neliks vietos nei dideliems akmenims, nei smulkiems akmenėliams. Skirkite daugiau dėmesio svarbiems dalykams. Raskite laiko savo vaikams, mylimajam. Rūpinkitės savo sveikata. Liks pakankamai laiko darbui, namų ruošai, vakarėliams ir kitkam… Rūpinkitės pirmiausia didžiausiais dalykais, nes tik jie yra tikrai vertingi, nusistatykite teisingus prioritetus, o visa kita – tai tik smėlis.
Vienas iš studentų pakėlė ranką ir paklausė, ką reiškia tie du puodeliai arbatos. Profesorius nusišypsojo ir atsakė: „Džiaugiuosi, kad paklausėte. Tai reiškia, kad nesvarbu, koks pilnas jūsų gyvenimas būtų, porai puodelių arbatos su gerais draugais visuomet turėtų atsirasti  laiko!“
Kokį požiūrį mes pasirinksime? Tai bus mūsų geriausias draugas arba pikčiausias priešas. Tai trauks žmones prie mūsų arba atstums juos.
Skirtumas tarp murmėtojų ir nugalėtojų yra jų požiūris bei tai, kaip jie sprendžia savo problemas. Nugalėtojai problemas sutinka kaip gyvenimo iššūkius ir galimybes augti, mokytis, tobulėti, pažinti save, kitus ir Dievą. Murmėtojai problemas mato kaip grėsmę jų augimui, tobulėjimui, pasiekimams ir siekiams.
Linkiu Jums svarbiausiems dalykams gyvenime skirti daugiausia savo laiko.

    2 comments

  • | 2013-02-24 at 13:07

    Labas, Arūnai,skaitau aš jūsų straipsnius ,ką galiu pasakyti,ne visiems adventistams sekasi gerai,nes….nežinau ko trūkasta,bet labai jau daug jūsiškių išvažiuoja laimės ieškoti svetur.Tai vat ir kyla klausymas:-kodėl?Ar Dievas nebepadeda tėvynėj?

  • | 2014-11-22 at 21:48

    Visos šios mintys yra gražios ir teisingos. Tačiau ką daryti, jei trūksta daugelio iš tų didžiųjų akmenėlių? Jei neturi tėvų (tiksliau juos turi, tik jie tavęs nepasigenda, nes sukūrę kitas šeimas ir užsiėmę savimi), jei daugybę metų nesutinki tinkamo vyro, jei brolis nutolęs tiek dvasiškai, tiek geografiškai? Jei darbe kolegos pavydi kiekvieno pasiekimo, ignoruoja ir boikotuoja? Jei turi tik dukrą – vienintelį “akmenėlį”, kuris palaiko sunkią akimirką… O apie smėlį ir smulkiuosius akmenukus nėra nei ką kalbėti.