SVEIKATA IR FIZINIS PASIRENGIMAS

Pėdsekiai -> 5 Metai – KELIAUNINKAS

Šios dalies tikslas suteikti kūrybingo mokymosi patirtį geros sveikatos bei susilaikymo principų  palaikyme.

  • Reikalavimas Nr. 1

Pasirinkite ir užbaikite bet kuriuos du reikalavimus iš „Saikingumo“ ženklo.

Klasės susitikimai: Du

Tikslas

Suteikti galimybę Keliauninkams patikrinti bei pateikti savo asmeninius sprendimus, pasirenkant nerūkyti, negerti alkoholinių gėrimų ar nenaudoti narkotikų.

Mokymo metodai

  1. Paskatinkite savo grupę pasirinkti susijusias veiklas iš 3, 4, 5 ar 6 reikalavimų iš „Susilaikymo“ ženklo, kurie pateikti „Pėdsekių ženklų vadove“.

Pavyzdžiai:

  1. Lai kiekvienas dalyvis padaro didžiulę cigaretę iš didelio kartoninio cilindro (maždaug 600mm x 75mm dydžio). Šią cigaretę susitikimų metu galite nudažyti baltai. Filtrą taip pat galite nudažyti arba padaryti iš spalvoto oranžinės spalvos popieriaus ir priklijuoti. Viena cilindro pusė gali būti patamsinta, tai simbolizuotų nuodus, susidarančius rūkymo metu .
Nikotinas FenoliaiCianidas Anglies monoksidasAldehidaiAngliavandeniliai Kancerogenai (sukeliantys vėžį)BenzpirenasAlkoholis 

Cigaretė           Įdėklas 

Nuodai, esantys cigaretėjeLigos, atsirandančios nuo cigarečių rūkymo

Sekančią savaitę įdėklas gali būti padarytas iš storo kartono, kuris tilptų cigaretėje  su diagramomis ar paveikslėliais, vaizduojančiais įvairias ligas, sukeltas cigarečių rūkymo. Žurnalai apie susilaikymą bei papildoma įvairi medžiaga yra geros vaizdinės priemonės. Įvairią medžiagą galima rasti jūsų vietiniame sveikatos skyriuje.

  1. Lai kiekvienas klasės narys nusiperka didelius žiurkių spąstus bei apipila smėlių įvairias reklamas. Su medienos išdeginimo įrankiu parašykite įvairius šūkius, kurie kalbėtų apie pakliuvimą į „spąstus“ dėl cigaretės. Taip pat į spąstus galite įdėti įvairių rūkimo sukeltų ligų sąrašą. Šūkių pavyzdžiai:
  • Šeima, kuri rūko kartu, dūsta kartu.
  • Ne visų spąstų masalas yra sūris.

Padarykite cigaretės imitaciją ir pritvirtinkite ją prie spąstų.

  1. Lai kiekvienas klasės narys surenka keletą tinkamų vyno ar degtinės butelių ir nuplauna originalias etiketes. Klasė gali sukurti savo etiketes, parodančias alkoholio kenksmingą poveikį.

Kai padarysite etiketes, priklijuokite ant butelių. Žurnalai apie susilaikymą yra idealus paveikslėlių ir informacijos šaltinis.

  1. Su sekančia informacija sukurkite schemą, kaip alkoholis keliauja organizme. Kai kurie gali panaudoti šią informaciją etikečių daryme.

Schemą galima susukti ir laikyti butelio viduje.

Alkoholio kelionė organizme

  1. Burna ir stemplė

Alkoholis yra dirgiklis jautriai burnos gleivinei ir stemplei. Slinkdamas žemyn jis juos nudegina.

  1. Skrandis ir žarnynas

Alkoholis dirgina ir skrandžio apsauginę gleivinę, sukeldamas skrandžio ir dvylikapirštės opaligę. Ši būklė, jei ūmi, gali sukelti peritonitą arba skrandžio sienos  perforaciją. Plonojoje žarnoje alkoholis blokuoja absorbciją tokių medžiagų kaip tiamino, folio rūgšties, ksilozės, riebalų , vitamino B1, vitamino B12 ir amino rūgščių.

  1. Kraujotaka

95 % alkoholio absorbuojasi į kraujotaką per skrandžio ir dvylikapirštės žarnos gleivinę. Patekęs į kraują alkoholis labai greitai patenka į kiekvieną ląstelę bei audinį. Alkoholis sąlygoja raudonųjų kraujo kūnelių sulipimą į lipnius kamšalus, kurie sulėtina cirkuliaciją bei sukelia deguonies trūkumą audiniuose. Jis taip pat sukelia anemiją, sumažindamas raudonųjų kraujo kūnelių gamybą. Alkoholis sulėtina baltųjų kraujo kūnelių gebėjimą sunaikinti bakterijas ir sumenkina trombocitų darbą krešėjime.

  1. Kasa 

Alkoholis dirgina kasos ląsteles, skatindamas jas ištinti, taip užblokuodamas virškinimo enzimų tėkmę. Cheminės medžiagos negali patekti į plonąją žarną, negali pradėti virškinti kasa, sukeldamos ūmų hemoraginį pankreatitą. Vienas iš penkių žmonių kuriam išsivysto ši liga, miršta pirmojo priepolio metu. Pankreatitas gali pažeisti kasą ir sukurti insulino trūkumą,kas sąlygoja diabetą.

  1. Kepenys 

Alkoholis sukelia uždegimą kepenų ląstelėse, sukeldamas jų patinimą ir užblokuodamas mažą kanalą į ploną žarnyną. Tai apsunkina tinkamą tulžies filtravimą per kepenis. Išsivysto gelta, padarydama akių obuolius ir odą geltoną. Kiekvieną kartą, išgėrus alkoholio, padidėja sunaikintų kepenų ląstelių, galiausiai sukeldamas kepenų cirozę. Ši liga yra aštuonis kartus dažnesnė tarp nuo alkoholio priklausomų žmonių, nei tarp nuo alkoholio nepriklausomų žmonių. 

  1. Širdis 

Alkoholis sukelia širdies raumens uždegimą. Jis toksiškai veikia širdį ir sukelia riebalų kaupimąsi, taip sutrikdydamas įprastą apykaitą.

  1. Šlapimo pūslė ir inkstai

Alkoholis sukelia šlapimo pūslės gleivinės uždegimą, kuris sąlygoja jos nebegalėjimą tinkamai išsitempti. Inkstuose alkoholis, per dirginimo efektą, skatina padidintą skysčių netekimą.

  1. Lytinės liaukos

Alkoholio sukeltas prostatos liaukos patinimas sumažina vyrų gebėjimą seksualiai santykiauti. Taip pat lytinių santykiu metu trukdo patirti orgazmą.

  1. Smegenys 

Dramatiškiausias ir labiausiai pastebimas alkoholio poveikis yra smegenims. Tai slopina 

smegenų centrus, laipsniškai sukeldamas koordinacijos sutrikimus, sumišimą, dezorientaciją, 

stuporą, amneziją, komą ir mirtį. Alkoholis naikina smegenų ląsteles ir bet koks smegenų pažeidimas yra visam laikui. Smegenys nebegali išsiauginti naujų ląstelių. Laikas nuo laiko geriant, prarandame atmintį, gebėjimą spręsti bei mokytis.

PASIŽADĖJIMAS

Po diskusijų ir veiklų, pateikus jų asmenines pasirinkimo nerūkyti bei negerti alkoholio priežastis, tegul Keliauninkai parašo pasižadėjimą, pasišvęsdami gyventi be tabako ir alkoholio vartojimo. Pasižadėjimą pasirašo Keliauninkas mokytojo akivaizdoje.

Testavimo metodas

Pateiktų  ženklo reikalavimų įvykdymas.

  • Reikalavimas Nr. 2

Suorganizuokite sveikatingumo vakarėlį. Įtraukite sveikatos principus, rodomąją bei dalomąją medžiagą ir t.t

Klasės susitikimai: vienas

Tikslas

Parodyti, kad sveika mityba ir smagumas tarpusavyje suderinami.

Mokymo metodai

Diskusija apie gerą mitybą. Dalyvavimas sveikatingumo vakarėlyje. 

Medžiaga

  1. Dieta ir meniu

Pradinė Dievo mityba žmogui buvo vaisiai, riešutai, grudai ir daržovės. Šis maistas, paruoštas paprastu bei natūraliu būdu suteiks organizmui energijos, sveikatos bei aprūpins reikalingomis medžiagomis. 

Pastaruoju metu širdies ligų, vėžio bei protinių ligų išaugimas parodo, kad žmogaus dieta, kurioje gausu rafinuotų produktų, cukraus pertekliaus ir stipriai koncentruotų, gausiai prieskonių prisotino maisto, trukdo būti sveikam, gyvybingam bei pozityviam. 

Mitybos srityje yra keletas pagrindinių taisyklių, norint būti sveikam:

  1. Gausiai valgykite vaisių bei daržovių – įsigykite šviežius, valgykite neapdorotus arba garuose virtus, venkite kepimo.
  2. Valgykite neskaldytų grudų – valgykite įvairias rūšis; valcuotas avižas, 100% viso grūdo miltų duonos.
  3. Valgykit atitinkamą kiekį ankštinių – valgykite įvairių žirnių, pupelių ir t.t, tai puikus baltymų šaltinis, mažai riebalų.
  4. Taupiai valgyk riebalus bei koncentruotus produktus – aliejų, sviestą, margariną, riešutus, medų, salyklą ir t.t
  5. Valgykite labai mažai rafinuotą maistą arba visai nevalgykite – balta duona, cukrus, rafinuotus pusryčių javainius, spageti, ledus ir t.t.
  6. Valgykite visada atsipalaidavęs bei geros nuotaikos.
  7. Niekada neužkandžiaukite tarp pagrindinių maitinimųsi.

Dievas nori, kad valgytume maistą, kurį Jis mums taip gausiai davė: vaisius, daržoves, riešutus bei grūdus. Čia yra siūlomas bendrai prieinamas vaisių, daržovių, riešutų bei grūdų sąrašas. 

VAISIAIDARŽOVĖSRIEŠUTAIANKŠTINIAI
ObuoliaiŠparaginės pupelėsMigdolaiPupelės
Bananai Brokoliai BertoletijosSojos pupelės
Abrikosai Briuselio kopūstaiAnakardisŽirniai
Persikai Morkos LazdynoLęšiai
Granatos Kopūstai Pistacijos
Apelsinai Žiediniai kopūstaiGraikiški
Vyšnios Agurkas Žemės
Ananasai Baklažanas
Braškės Salotos
Slyvos SvogūnaiGRŪDAI
Nektarinai MoliūgasRudieji ryžiai
Greipfrutai RidikėliaiKukurūzai
Figos BurokėliaiMiltai
Melionai ŠpinataiKviečiai
KriaušėsKukurūzaiRugiai
Pomidorai Grikiai  

Paprastų receptų galite rasti jūsų vietovėje esamose vegetariškose knygose.

Sveikatingumo vakarėlio planavimas

  1. Kiek žmonių norėtumėte pakviesti į šį vakarėlį?
  2. Kokio bus amžiaus? Galbūt norėsite surengti vakarėlį vietinių sunkiai gyvenančių  vaikų grupelei arba jūsų mokyklos draugams, jaunesnės sesutės ar broliuko gimtadienį, vyresnio amžiaus žmonėms, kurie neišeina iš savo namų. Yra platus vakarėlių tipų pasirinkimas ir tų, kuriuos ketinate pakviesti.
  3. Vakarėlio metu bus švediškas ar kitoks  vaišių stalas?
  4. Pasirinkite spalvų gamą: spalvų gama gali būti matoma jūsų servetėlėse, kilimėliuose, pakvietimuose ar indų pasirinkime, būtų tai kiniškas stiklas, medis ar molis. Jei tai švediško stalo stiliaus maisto pateikimas, tada pasirenkant spalvotas popierines lėkštes ar puodelius.
  5. Pasirinkite meniu, atsižvelgdami į tai, kokius žmones kviesite į vakarėlį, taip pat maisto patiekimo tipą, o taip pat atsižvelgdami ir į orą (karšta ar šalta).
  6. Planavimui bei pasiruošimui skirkite pakankamai laiko, ir, jeigu reikia, pasikvieskite draugų draugus į pagalbą.

Atminkite, kad šio vakarėlio tikslas yra parodyti jūsų svečiams, koks gali būti patrauklus ir skanus sveikas maistas. Atminkite, pateikite kiek įmanoma paprastesnį ir natūralesnį maistą, lengviau bus jums, o kitiems bus lengviau jį virškinti. 

Receptų galite rasti knygose: „Nature’s Way Vegetarian Cookery in a Nutshell“ ir „The Nature’s Way Cookbook“.

Oficialus maisto patiekimas vasaros metu

  • Užkandis – šaltas vaisių gėrimas
  • Patiekalas prieš pagrindinį patiekalą – vaisių sriuba, vienas ar du vaisių saldainiai, arba nedidelė lėkštė salotų.
  • Pagrindinis patiekalas – nedidelis pasirinkimas įvairių salotų, kurios patraukliai pateiktos, su gausiu baltymų patiekalu.
  • Desertas – vasaros vaisių salotos su jogurtu  ar plakta grietinėle arba perpjautas bei išskobtas melionas, pripildytas įvairių supjaustytų vaisių, apibarstytų kokosu ar saulėgrąžomis.
  • Užkandžiai – maišyti vaisių kamuoliukai ar džiovintų vaisių lazdelės. Viso grūdo avižų krekeriai ir vaisių užtepėlė ar avokado užtepėlė. Bliūdelis įvairių riešutų.

Švediško stalo paruošimas vasaros metu

  • Vaisių gėrimas (į vaisiu punšo indą pripildykite punšo).
  • Paruoškite stalą, pilną įvairių salotų, gausių baltymų patiekalai, kurie tinka prie salotų, virti ryžiai, šviežių vaisių lėkštės (gabalėliais ar visi). Perpjautas bei išskobtas melionas, pripildytas šviežiomis salotomis. Riešutų, džiovintų vaisių, saulėgrąžų bliūdeliai ir pilno grūdo avižiniai krekeriai su vaisių ar kitokiomis pikantiškomis užtepėlėmis. 

Oficialus maisto patiekimas žiemos metu

  • Užkandis – vaisių gėrimas.
  • Patiekalas prieš pagrindinį patiekalą – karšta sriuba.
  • Pagrindinis patiekalas – pasirinkite 3 ar 4 daržoves įskaitant žalias, geltonas ir krakmolingas daržoves ir pridėkite gausiu baltymų patiekalą. Paruoškite daržoves taip, kad būtų patrauklios ir nepervirkite.

Švediško stalo paruošimas žiemos metu

  • Patiekite karštus ir šaltus gėrimus.
  • Patiekite daug įvairių garuose paruoštų daržovių, įtraukiant ir kukurūzų burbuoles. Patiekite galbūt dvejus gausius baltymų patiekalus, galbūt viso grūdo miltų picą; indą, pilną įvairių vaisių rutuliukų.
  1. VEIKLA, SUSIJUSI SU SVEIKA GYVENSENA
  • Rankos lenkimo varžybos.
  • Atsispaudimų lenktynės
  • Atsilenkimų varžybos.
  • Šokinėjimo per virvutę maratonas – 300 kartų be sustojimo.
  • Virvės traukimas.
  • Plytų kėlimas – rungtyniavimas, kad pamatytų, kas gali pakelti daugiausiai plytų viena ranka. Pirmoji plyta padedama ant šono. Kitos plytos ant pirmosios sudedamos taip, kad būtų išdėstytos aplink dalyvio ranką.
  • Tolimiausia dėžutė – dalyvis turi stovėti už pažymėtos linijos ir padėti degtukų dėžutę kitoje  linijos pusėje, remdamasis į žemę tik viena ranka. Kai tik dalyvis išlindo tiek, kiek gali, ranka, su kuria rėmėsi į žemę, nebegali būti patraukta. Ranka, naudota padėti degtukų dėžutę, negali liesti žemės.  Dalyvis gali atsistoti tik su atsirėmusios į žemę rankos pagalba. Asmuo, kuris sugebės padėti degtukų dėžutę toliausiai, yra laimėtojas.
  • Prisitraukimų varžybos – tik berniukai. Kabėjimas ant rankų – tik merginos.
  • Užbaikite smagiu pasibėgiojimu toje vietovėje (nerungtyniaudami). Prieš bėgimą pamatuokite širdies dūžių dažnį, po bėgimo pažiūrėkite kieno greičiausiai sugrįš į prieš tai buvusį dažnį.

Šis reikalavimas gali pavirsti tikru šeimos įvykiu, tinkančiu taip pat įtraukti į bažnyčios organizuojamų renginių sąrašą.

Testavimo metodas

Dalyvavimas organizuojant ir pravedant sveikatingumo vakarėlį.

Pažangesniems

  1. Žinoti ir pasipraktikuoti efektyvius atsakymus.

Patyrinėkite Juozapo istoriją, kad pamatytumėte efektyvią atsisakymo techniką jo gyvenime.

  1. Sąrašas, padėsiantis išvystyti gebėjimą pasakyti „NE“
  • Ar tai laužo Dievo įstatymą?
  • Ar tie, kurie mane myli, nusiviltų manimi – pvz. tėvai, mokytoja, giminaičiai?
  • Nepaisant to, ką sako kiti, ar manai, kad tai yra teisinga?
  • Ar tai sugadins santykius su kitais?
  • Kaip tai paveiks tavo draugą?
  • Ar po to apie save galvosi gerai?
  • Pažvelk į savo sprendimą viešumos šviesoje.
  • Ar tuo parodytum pagarbą Dievui, šeimai ir draugams, jei jie žinotų?
  • Kita?
  1. Kaip pasakyti „NE“
  • Pasakykite paprastą stiprų „NE“!
  • Paklausk „Kaip galiu padaryti šią nuodėmę ir nusidėti prieš Dievą?“.
  • Pasitrauk, išeik.
  • Ignoruok siūlymą – sumažink jo svarbą.
  • Pasakyk atsisakymą, kodėl nesutinki.
  • Pakeisk temą.
  • Elkis lyg būtum šokiruotas.
  • Naudokite pataikavimus.
  • Venkite asmenų bei situacijų, kurios silpnina jūsų apsisprendimą.
  • Pakalbėkite su tėvais, mokytojais ar pastoriumi, kurie palaikys tavo pasišventimą.
  • Pagalvok apie pasekmes.
  • Nėštumas santuokoje ir ne santuokoje.
  • Ateities laimė.
  • Apgailestavimo metai tik dėl vienos malonumo akimirkos.
  1. Apsvarstykite priesantuokinio sekso pasekmes:
  • Ankstyva tėvystės atsakomybė.
  • Kaltės jausmas.
  • Tapimas emociškai sužeistu.
  • Pasikeitimas santykiuose su tėvais, šeima ir draugais.
  • Skausmas, kai viskas baigiasi vaiko įvaikinimu.
  • Ateities planų pasikeitimas.
  • Susirgimas ŽIV/ AIDS arba kitomis lytinu keliu plintančiomis ligomis.
  • Bijoti ir jaudintis dėl ateities.