TIESA, VERTA VISKO

Pašventink juos tiesa! Tavo žodis yra tiesa. (Evangelija pagal Joną 17, 17)

XV amžiaus pradžioje gabus jaunas Prahos universiteto dėstytojas surado anglų reformatoriaus Džono Viklifo (John Wycliffe) raštus. Įsigilinęs į Šventąjį Raštą, Janas Husas asmeniškai įsitikino, kad Bohemijos bažnyčiai žūtbūt reikalinga reformacija. Praėjus keleriems metams po įšventinimo į kunigus, jis buvo paskirtas Betliejaus koplyčios Prahoje rektoriumi. Šios koplyčios fundatoriai ragino pamokslauti žmonėms jų gimtąja kalba. Nors Husas buvo žemos kilmės ir anksti neteko tėvo, jis degė nenumaldomu žinių troškimu. Buvo neįprastai šviesaus proto ir išskirtinių bendravimo įgūdžių. Į universitetą jis buvo priimtas labdaringos paramos dėka, bet veikiai tapo vienu iš Prahos universiteto mokslininkų.

Baigęs pagrindines studijas, Husas ėmėsi dvasinių mokslų ir netrukus užmezgė ryšius su karaliaus rūmais. Be to, jis tapo to paties universiteto, kuriame ir mokėsi, profesoriumi. o visoje Europoje Janas Husas išgarsėjo kaip pamokslininkas. Jam pradėjus skelbti, jog daugelis bažnyčios doktrinų neatitinka Šventojo Rašto, per visas Europos bažnyčias nusirito šoko banga. Remdamasis vien Šventojo Rašto autoritetu, Husas drąsiai ragino bažnyčių narius reformuoti savo gyvenimą bei tikėjimą. Jis atkakliai gynė savo poziciją, teigdamas, jog „Šventojo Rašto priesakai, priimti protu, turi vadovauti sąžinei. Kitaip tariant, Dievas, kalbantis per Šventąjį Raštą, o ne bažnyčia, kalbanti per dvasininkiją, turi būti vienintelis patikimas vadovas“ („Didžioji kova“, p. 102).

Huso pamokslavimas sukėlė didžiulį Romos katalikų bažnyčios pasipriešinimą. 1415 metais Prahoje jis buvo nukankintas už savo tikėjimą – sudegintas ant laužo.

Net žvelgdamas mirčiai į akis, Janas Husas nė kiek neabejojo, kad tiesa, kuria jis tikėjo, kurią skelbė ir dėl kurios buvo pasirengęs numirti, vieną dieną triumfuos. Dievas kviečia mus ir šiomis dienomis uoliai paklusti Jo tiesai moralinio ištvirkimo amžiuje. Egzistuoja keletas dalykų, dėl kurių neverta eiti į kompromisą. Tiesiog pernelyg didelę tektų sumokėti kainą.